29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Gözünüzü kontrol ettirmeyi ihmal etmeyiniz..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gözünüzü kontrol ettirmeyi ihmal etmeyiniz..
Bugün Dünya Görme Günü nedeniyle Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Asena Keleş Şahin göz sağlığı ile ilgili bazı hatırlatmalar yaptı.

Önleyici ve koruyucu sağlık hizmetlerinin başarıyla uygulanmasının görme engeline yol açan hastalık oranını azaltabileceğini söyleyen Op. Dr. Şahin, “Görme engelliliğin önlenmesi çocukluk çağında erken tanı ve tedavi ile mümkün olabilir. Özellikle 3 yaş altındaki çocukların göz taramasının yapılması gereklidir. Bu konuda ailelerde farkındalık oluşması önemlidir.” dedi.
Yetişkinlerde önlenebilir görme nedenlerinin başında katarakt geldiğini, kataraktın gözün içerisinde bulunan doğal merceğin kesifleşmesi olduğunu ve tedavisi ameliyat ile yapıldığından bahseden Op. Dr. Şahin “Geciktirilmeden katarakt alınması, ameliyat zorluğunu azaltacaktır ve görme engelini ortadan kaldıracaktır. Yetişkin yaş grubunda önemli körlük nedenlerinden birisi de şeker hastalarında gelişen diyabetik retinopatidir. Görme merkezinde gelişen kanama, ödem ve yeni damar oluşumu gibi durumlarda ciddi görme azlığı gelişebilmektedir. Şeker hastası sayısı son dönemlerde maalesef arttı. Bu sebeple diyabetin kontrol altında olması ve 6 ayda bir düzenli göz muayenesi çok önemlidir. 50 yaş ve üzerinde geri dönüşsüz görme kaybının en önemli nedeni halk arasında sarı nokta hastalığı olarak da bilinen “yaşa bağlı maküla dejenerasyonudur.” Bu hastalarda erken tanı ve tedavi ile mevcut görme düzeyi korunabilir ve görme kaybı durdurulabilir. Görmenin kişinin bağımsızlığını sağlayacak düzeyde tutulması mümkündür.” dedi.
Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğinde; katarakt, şaşılık, retina bozuklukları ile glokom gibi ciddi görme azlığı yapan hastalıkların cerrahi tedavilerinin başarı ile yapıldığını vurgulayan Op.Dr.Şahin, “Ayrıca tıbbi retina birimi olarak ilimizde diyabetik retinopati ve sarı nokta hastalıklarının tedavisini de yapmaktayız.” dedi.
Düzenli aralıklarla yapılan kontrollerle birçok göz hastalığı tedavi edilebilmekte veya önlenebilmektedir. Gözümüz dünyaya açılan penceredir, sağlığımızı korumak için göz muayenemizi ihmal etmemeliyiz.
Dünya görme günümüz kutlu olsun.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Altınordu’da dengeleme bitti, yatırımlar başlıyor..Önceki Haber

Altınordu’da dengeleme bitti, yatırımlar...

Ordu Devlet Hastanesine 17 yeni doktor atandı..Sonraki Haber

Ordu Devlet Hastanesine 17 yeni doktor a...

Facebook Yorum

Yorum Yazın