3- CMİLE EV
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Fındıkta verim ve kalite incelemesi yaptılar..

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Fındıkta verim ve kalite incelemesi yaptılar..
Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen Fındık Üretiminde Verim ve Kaliteyi Artırma çalışmaları kapsamında Ünye İlçesi Yüceler mahallesinde zirai mücadele çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Sonel, “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırmak İçin Zirai Mücadele Önemli” dedi.

Beraberinde, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Stajer Kaymakam Merve Kartal, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ile birlikte Ünye İlçemizin Yüceler mahallesinde Mahir Şahin adlı üreticinin fındık bahçesinde

ilaçlama, dip sürgünü temizliği, fındık kurdu, yeşil kokorca zararlıları, külleme hastalığı ile yabani ot mücadelesi çalışmalarını yerinde gördü ve fındıkta verim için zirai mücadele çalışmalarının önemine dikkat çekti.

“Dünyada En fazla fındık üretimi Türkiye’de, ülkemizde de Ordu olarak fındık üretiminde biz ilk sıradayız” diyerek, konuşmasına başlayan Vali Sonel, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle, Tarım Müdürlüğümüz, değerli çalışma arkadaşlarımızın gayretleri ve çiftçilerimizin el emeğiyle birlikte bizim amacımız Ordu’yla özdeşleşen fındık kalitesinin ve rekoltesinin daha da artmasıdır. 240.000 ton olan fındık üretimini yaptığımız çalışmalarla 300.000 tona çıkartmamız gerekiyor.”şeklinde konuştu.

“Yöre insanımız çalışkan, üretken. Ünye’mizde de Mahir Şahin üreticimizin fındık bahçesindeyiz” diyen Vali Tuncay Sonel, sahil kesimi için şu an fındık kurdu, yeşil kokarca zararları ile külleme hastalığına dikkat etmek gerektiğini belirterek, mücadele için ilaçlama yapılması gerektiğini ifade etti.

Fındık ocakların ışkın denilen dip sürgünlerinin ve yabani otların temizlenmesi gerektiğini kaydeden Vali Sonel, ”Yabancı otla mücadeleyi de yapmak gerekir. Mevsim itibariyle de azotlu gübrenin ikinci kısmının atma mevsimi olduğunu hatırlatmak isteriz” dedi.

Vali Sonel konuşmasını şöyle devam etti:

“Zirai mücadeleyi yaptığımız, bahçemize baktığımız takdirde fındıkta üretim artacak. Zirai mücadele neden önemli? Mesela bir çift fındık kurdu, 200 adet fındığa zarar veriyor. Bu da ortalama 400 gram yapıyor. Biz bahçemize sahip çıkar, fındık bahçemizi temizler, ocağımıza, bahçemize bakarsak, vaktinde her şeyi yaparsak, verim de artar. Bu da hem ilimiz ekonomisine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlar. Arazide binlerce örnek fındık bahçesi oluşturan Tarım Müdürümüz nezdinde tüm tarım teşkilatımızı tebrik ediyorum, böyle çalışkan çiftçilerimizden de Allah razı olsun.”

 


YILIN İLK SALEP HASADI BAŞLADI..Önceki Haber

YILIN İLK SALEP HASADI BAŞLADI..

VALİ SONEL, HAYVAN AHIRINI ZİYARET ETTİ..Sonraki Haber

VALİ SONEL, HAYVAN AHIRINI ZİYARET ETTİ....