2 - SİTE EN ÜSTÜ - ORDU KÜLTÜR OCAK AYI
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

“Fındık toplanmadan üreticinin emeğini çalmaya başladılar.”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Fındık toplanmadan üreticinin emeğini çalmaya başladılar.”
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Uluslararası Kabuklu Kuru Meyve ve Yemişler Konseyinin (INC) açıkladığı fındık rekoltelerinin ve stoklarının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek tepki gösterdi. Başkan Şahin, “Daha fındık toplanmaya başlanmadığı halde üreticinin alın terini, emeğini nasıl ucuza alabilirizin alt yapısını hazırlıyorlar” dedi.

Uluslararası Kabuklu Kuru Meyve ve Yemişler Konseyi dünyada her yıl düzenlenmiş olduğu toplantıları bu yıl yine internet üzerinde yaptı. Toplantı Türkiye temsilcisinin moderatörlüğünde yapılarak ABD, İtalya, İspanya, Şili gibi birçok ülke katıldı.  Fındıkla alakalı 2021 yılı üretimini ve 2020 yılından 2021 yılına aktarılan stok tahmini rakamlarını açıkladılar.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin yapmış olduğu açıklamada; “Bu yapılan tahmini rekoltelerin ve stokların gerçeği yansıtmamaktadır. Yine her zamanki gibi Türkiye dahil ABD, Şili, İtalya gibi ülkelerin hem stoklarını hem de rekoltelerini yüksek gösterilerek 2021 yılında da dünyaya fındık üretiminin yeterli geleceğinin algısı yaratılarak fındığın fiyat etmeyeceğinin, daha fındık toplanmaya başlanmaya başlanmamışken üreticinin alın terini, emeğini nasıl ucuza alabilirizin alt yapısını hazırlamaktadırlar. Bu yıl dünyanın birçok ülkesinin konferans görüşmelerinde ifade edildiği gibi kuraklık ve su sıkıntılarından dolayı problem yaşandığı bununla beraber, ülkemizde TARSİM’in de yapmış olduğu zarar-ziyan tespitlerine bakıldığında bitkinin yeterli tozlanma (döllenme) gerçekleştiremediğini, bu durum bilim adamlarının da bilgisindeyken hala Türkiye’de hem stokları hem de rekolteyi yüksek göstererek üreticimiz ve fındık sanayicimiz üzerinde gerçeği yansıtmayan söylemlerle ülke ihracatına ve ülkemiz ekonomisine sebebiyet vermektedir.

Ayrıca geçen yıl fındık fiyatı verildiğinde dolar fiyatı 6.80 TL civarındayken, bu yıl bu fiyat 8.40 TL civarında seyretmektedir. 2021 yılı fındık fiyatı verilmeden önce bu durum göz önünde bulundurularak verilmesi daha doğru olacaktır. Bu yıl ki fındık fiyatının 3,5 – 4 dolar olmasını beklemekteyiz. Düşüncem o dur ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Karadeniz bölgesine ve Karadeniz fındıkçısına her dönem sahip çıkmıştır ve bu dönemde çıkmaya devam edecektir.” İfadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ordu’lu kadınlardan el emeği, göz nuru sanatı..Önceki Haber

Ordu’lu kadınlardan el emeği, göz nuru s...

52 Mahallede 108 bin fide dağıtıldı..Sonraki Haber

52 Mahallede 108 bin fide dağıtıldı..

Facebook Yorum

Yorum Yazın