4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

FINDIK TABAN FİYATINA EN AZ 36.00 TL. İSTEDİ..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FINDIK TABAN FİYATINA EN AZ 36.00 TL. İSTEDİ..
Ordu’lu Ziraat Yüksek mühendisi Haluk Şensoy Fındık fiyatları ve rekolte konusunda yaptığı basın açıklamasında hem cömert, hemde cimri davrandı. Şensoy, istediği 36 liralık taban fiyatla cömertlik yaparken, üreticinin kredi borçlarına karşı ödediği faizleri de fındık maliyetine ilave edince adeta cimri davrandığı görüldü. Bakalım Şensoy’un fındık konusundaki talep ve çağrılarına verilen cevap gerçekleri ne kadar yansıtacak veya yaklaşık olacak?

Ordu’lu Ziraat mühendisi Haluk Şensoy her yıl olduğu gibi, bu yıl da  fiyat ve rekolte açıklamaları yapan ve üreticilere daha veremli üretim için çeşitli öneri ile bilgilendirmeler yaparken Fındık maliyetinin hesaplarını da yaparak rekolte tahmin açıklaması  için yerel medya mensuplarıyla bir araya geldi. Şensoy, yaptığı açıklamasında, “Ya 36 TL fiyat verirler, ya da fındığımızı satmayarak kırıp kavurur yeriz” dedi..

Ziraat mühendisi Haluk Şensoy özel ofisinde  gazetecilere Fındık fiyat ve rekolte konusunda yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi :

“Uzun zamandır arazilerde gezdik, saha çalışmaları yaptık. Oturduk, Masa başında matematiğini yaptık. Tüm masraflar kredi faizleri dahil olmak üzere, bir dönüm fındık bahçesi için yapılan masraf  faizler dahil,1.832 TL. Toplam Ordu bölgesi için Rekolte 150 bin ton, Ordu’da  220 bin hektarda Fındık yetişiyor. Bir kilo fındık üreticimize 27.60 kuruşa mal olmaktadır. Üreticinin bir kilo fındığı ise en az 36 TL.’den satması gerekir ki, emeğinin ve alın terinin karşılığını alabilsin.Bu fiyattan aşağı bu fiyatı kabul etmiyoruz” dedi..

REKOLTE TAHMİNİ FARKLI..

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy 2021 yılı Ordu için Fındık rekoltesini 150 bin ton olarak hesaplarken, Ziraat odaları ise 166.300 ton olarak tahmin verdi. Aradaki fark 16.300 ton bulunuyor.  Fındık sezon sonucu bakalım hangi kurumun tahmini doğru çıkacak ve fiyat beklentileri tahminin altına düşecek mi, bekleyip göreceğiz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU TRİATLON YARIŞLARI BAŞLADI..Önceki Haber

ORDU TRİATLON YARIŞLARI BAŞLADI..

ORDU BARO BAŞKANI SİBEL TORUN OLDU..Sonraki Haber

ORDU BARO BAŞKANI SİBEL TORUN OLDU..

Haber Yorumları

 • Mavi kaplan12-07-2021 11:03

  Fındığın fiyatını alıcı değil satıcı belirler sizin verdiğiniz fiyat benim fındığın kredisini karşılamıyor üretici bahçesine emek vermek için çektiği krediyi ödemiyor gübre mazot fiyatları 1 lira olarak görmeyin fiyat belirlerken

Facebook Yorum

Yorum Yazın