4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Fındık Rekoltesi ellerinde ve dillerinde patlayacak!.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fındık Rekoltesi ellerinde ve dillerinde patlayacak!.
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, Fındık rekoltesi hakkında yaptığı bir açıklamada rekoltenin az gösterildiğini iddia ederek, ”Kuldan utanmayanlar bir özür dileyecekler mi? “diyerek, bu kaçıncı defadır her sezon öncesinde yapılan yaygaraların, iddia sahiplerinin ELLERİNDE VE DİLLERİNDE PATLAYACAK DEDİ.. Başkan Sevinç’in yaptığı bu açıklama ile Fındık üreticisini değil, resmen ihracatçıları savunuyor.

Edip Sevinç yaptığı açıklamada, herhangi bir veriye dayanmadığı için hatalı olan uydurma rekolte tahminlerinin gerçekleşmemesinden kaynaklanan zararların faturasını, kaçıncı kez bir gün ihracatçıya, bir dış alıcılara, bir gün siyasilere ve hatta bazen fındığını pazara indirdi diye üreticiye bile kesmek cüretkarlığında bulunduklarını belirtti.

Bu güne kadar biz de çok üzerlerine gitmedik, kendileri yanlışlarını görüp anlasınlar diye. Ama nafile! Hatta yakın geçmişte tüketim miktarının kendi uydurma üretim miktarından fazla olduğu resmi rakamlarla ortaya çıkınca o kadar ileri gitmek zorunda kaldılar ki, Gürcistan’dan 150.000 ton fındığın bavul ticareti kapsamında Türkiye’ye girdiğini bile iddia etmekten dahi çekinmediler ve utanmadılar. Gümrük teşkilatını zan altında bıraktılar.

Bir Ziraat Odası Başkanının çarpıtmaya çalıştığı gibi, insanların Allah korkusunu ölçmek tabii ki bizim haddimiz değil! Ancak, günümüz itibariyle elde edilen verileri analiz ettiğimizde; 1 yıl gibi kısa bir süre önce tamamen spekülasyon ve popülist amaçlı mesnetsiz beyanlarda bulunup, başta üreticilerimiz olmak üzere kamuoyu ve sektör paydaşlarını yanıltan malum çevrelerin hiç olmazsa utanmaları gerektiğini yüzlerine vurmak, Allah’a şükürler olsun ki bu yıl da yine bize nasip oldu. Dileriz faydası olur.

Kamuoyunun hatırlayacağı üzere 2020 Ürünü Fındık Rekoltesi Temmuz 2020 ayında;

- Tarım Bakanlığı tarafından 665.000 Ton

- İhracatçı Birlikleri tarafından 670.000 Ton,

olarak tahmin edilmiş idi.

Bu rakamların açıklanması üzerine, kerameti kendinden menkul çevreler hemen kıyameti koparttılar. Zira o çevreler, rekolteyi suni olarak fiyat yükselmesini sağlayacak bir değer görüp, düşük göstermeyi kendilerine misyon edinmiş basitlikte düşünmekteydiler. Tabii yine o zaman da “BALTAYI TAŞA VURUP” aynı davranışı sergilemişler ve bunun sonucunda hem yanılmışlar(!), hem de yanıltmışlardı. Sonuçta coşup aralarında 2020 ürünü rekoltesinin 500.000 ton bile olmadığını iddia edenler oldu. Hatta Tarım Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli’ye olmadık nezaketsiz suçlamalarda bulunup, siyasi kriz çıkaranlara bile rastlandı!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ANALAR DOĞURUYOR, HAİNLER ŞEHİT EDİYOR..Önceki Haber

ANALAR DOĞURUYOR, HAİNLER ŞEHİT EDİYOR...

18 YAŞINDAKİ GENÇ DENİZDE BOĞULARAK CAN VERDİ..Sonraki Haber

18 YAŞINDAKİ GENÇ DENİZDE BOĞULARAK CAN...

Facebook Yorum

Yorum Yazın