3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

“FAVLİKA” BUNUN NE OLDUĞUNU BİRİ BİZE İZAH ETSİN..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“FAVLİKA” BUNUN NE OLDUĞUNU BİRİ BİZE İZAH ETSİN..
Son günlerde Ordu’nun Altınordu ilçesi sahil boyu direklerinde asılı bulunan ve “FAVLİKA” yazılı reklam amaçlı tabelaların direk ve köşe duvarlara asılmasındaki çirkin görünüme vatandaşlar öfke dolu eleştiri yaparken, bu ismin Türkçe anlamının ne olduğunu da birileri bize izah etsin diyorlar.

Altınordu sahil boyu elektrik direkleri ile duvarlara asılı bulunan “FAVLİKA” adlı tabelalardaki bu ismi araştırdık, sözlük anlamına baktık ve Türkçede hiçbir karşılığını bulamadık. Ancak, yaptığımız araştırma ve incelemeler sonucu bu ismin bir reklam firması olduğunu öğrendik. Fakat, kimlere ait, ne gibi işler yapacak derseniz kısa bir zamanda önemli sonuçlar ortaya çıkacağından eminiz. Bu firmanın bazı kurum ve kuruluşlardan farklı yollardan iş alabilmesi ve ihalelere dahi girmeden doğrudan temin ve pazarlık usulü iş alma yönetimi olarak kurulan bir firma olduğunu öğrendik.

Elbetteki, herkes ticaret yapacak, iş alacak, ihaleye girip para kazanacak ama bu “FAVLİKA” isimi bize biraz tuhaf geldi ve bir çok vatandaşın da kafalarını kurcalayarak tepkiler almaya başladı. O nedenle diyoruz ki; Türkçe olarak biri bize izah etsin, halkı aydınlatsın. “FAVLİKA” nedir, ne iş yapacak, nerden kimlerden nasıl ne gibi işler kapacak?

NEDEN “FAVLİKA”?

Ordu’da son günlerde yabancı isimlere ve Türkçe’de karşılığı olmayan bir çok mağazalar yabancı isimler kullanmayı tercih ediyor. Yani bizlere öz Türkçemizi unutturmaya çalışıyorlar. Yabancı isimler olabilir  ama, en azından sorguladığınız zaman karşımıza Türkçe’de ne demek olduğunun karşılığı olması gerekir. Türkiye Cumhuriyetinde hatta Ordu’da yaşadığımız kültüre, Atalarımızın ve tarihlerimizin geçmişini hatırlamak varken böyle bir isim kullanarak sahil boyunu çirkinleştirmeyi de uygun bulmuyoruz.

DAHA ÖNCE SÖKÜLMÜŞTÜ..

Ordu Büyük Şehir Belediyesi 2017 ve 2018 yıllarında çevreyi kirletiyor, görüntü kirliliği yapıyor diye yol boyunda asılı bulunan esnafların tabelalarını sökerken, şimdi böyle Türkçemize ters düşen, vatandaşın kafasını  karıştıran ve hemen hemen Ordu’nun tüm sahil boyu elektrik direklerinde ve şehir içersinde önemli kavşaklarda asılı bulunan bu tabelalara nasıl, neden izin verildiğini de sorgulamak gerekir. Son olarak bu tabelaları asan firma yetkilileri Belediye reklam vergisi ödüyor mu, ödüyorsa faturaları da görmek gerekiyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OTOBANDA TIRCILARA İFTAR SOFRASIÖnceki Haber

OTOBANDA TIRCILARA İFTAR SOFRASI

DİMEF’den Amerika’ya şamar gibi kınama mesajı..Sonraki Haber

DİMEF’den Amerika’ya şamar gibi kınama m...

Facebook Yorum

Yorum Yazın