4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Eğitimde yeni tanıtım projeleri için toplantı yapıldı..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eğitimde yeni tanıtım projeleri için toplantı yapıldı..
Ordu Ticaret odasında Meslekî Eğitim Tanıtma (METYAP)" ve Yaygınlaştırma Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı, gerçekleştirildi. Toplantıda 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitime yönelik hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı sağlanacağı ifade edildi.

Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının 81 il Oda ve Birlik temsilcilerine yüz yüze aktarılmasına yönelik "Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)" hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Sektör ile eğitim camiası arasındaki iş birliğini güçlendirecek olan projenin Ordu Tanıtım Toplantısı; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, , Ordu Ticaret Borsası, Ordu Organize Sanayi Bölgesi, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ve Ünye Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri, 19 ilçemizden şube müdürleri, meslek liseleri okul müdürleri ile oda ve birlik temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.

Programda konuşan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin; Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası olarak Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının paylaşılacağı bu toplantıya ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Toplantımızın mesleki eğitim için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ankara’dan gelen sayın başkanıma ve ekibine, siz değerli katılımcılara da hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum. Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesinin Sektör ile eğitim camiası arasındaki iş birliğini güçlendireceğine olan inancımız tamdır.  Meslek liselerimiz ve Mesleki Eğitim Merkezlerimiz kalifiye elemanlar yetiştirme noktasında çok önemli bir yere sahip. Nitelikli ve donanımlı eğitim aldıkları bu kurumlarımızı çok önemsiyor ve mesleki eğitimi memleket meselesi olarak görüyoruz. Buradan yetişen gençlerimizin de ülkemizin üretim ekonomisine katkı yaptıklarını çok iyi biliyoruz.”dedi.

Ülkemiz özellikle son yıllarda eğitim- öğretim alanında çok büyük mesafe kat ettiğini vurgulayan Şahin; “Eğitim öğretime çok büyük kaynaklar aktarıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında okullaşma oranı hızla arttı. Eğitim kadrosu ve eğitim öğretimin niteliğinin de arttığını görüyoruz. Sayın Bakanımızın da mesleki ve teknik eğitime özel bir ilgisi var. Ülkemizin kalkınmasında olmazsa olmazın, geleceğin mesleki eğitimde olduğunu her fırsatta vurguluyor. Bu anlamda Geçtiğimiz yıl  3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda iki önemli değişikliğe gidildi. Hem işveren hem de  Mesleki Eğitim Merkezlerine devam eden öğrenciler açısından  avantaj sağlayan düzenlemeler yapıldı. Öğrencilerin almış oldukları ücret arttığı gibi bu yeni düzenleme ile devlet  işveren üzerindeki maddi yükü de aldı. Böylelikle Mesleki Eğitim Merkezleri cazip hale geldi. Nitekim bunu mesleki eğitim merkezlerine kayıt sayısındaki artışlardan ve işverenlerin memnuniyetinden anlıyoruz. Diye belirtti.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası olarak eğitimin her zaman içinde olduklarını aktaran Şahin; “Başarılı ve çalışkan bir İl Müdürümüz var. Kendileri ile sürekli görüşüyor ve sürece destek oluyoruz. TOBB olarak ilimize kazandırdığımız Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesimizin açılışını 10 Şubat tarihi ile yaptık. Sayın Bakanımız Mahmut Özer ve Sayın Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun açılışını yaptıkları bu güzide kurumumuz çok güzel başarılara imza atıyor. Yakından takip ediyor ve her tür desteği veriyoruz. Sayın bakanımızın okulumuzu Türkiye’nin 52. Ar-Ge Merkezi yapması ve Türkiyenin 6. Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olması müjdesi de bizleri gururlandırdı. Onlara da buradan tekrar teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Son olarak Şahin; “Ben Mesleki Eğitim kurumları ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacını karşılaması, 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitime yönelik hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacağı inancıyla tekrar bu projenin hayırlı olmasını diliyorum. Sizlere de katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vergeloğlu "Meslekî ve teknik eğitim, sosyal ve ekonomik sektörler ile iş birliği içinde ulusal ve uluslararası meslekî yeterliliğe, meslek ahlâkına ve meslekî değerlere sahip, yenilikçi, gi­rişimci, üretken, ekonomiye değer katan ve ehil iş gücü ye­tiştirmeyi amaçlamaktadır.

Örgün meslekî orta öğretim kurumları olarak yeniden yapılandırılan Meslekî Eğitim Merkezlerimizde, Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda, öğrencilerimizin özlük hakları geliştirilmiş ve öğrencilerimizin meslekî eğitim aldığı işletmelere yönelik teşvik ve devlet desteği sağlanmıştır.

Meslekî Eğitim Merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacını karşılaması, işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden daha fazla yararlanması, Mesleki ve Teknik Eğitime yönelik hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Müdürlüğümüz bünyesinde ilimiz genelinde Mesleki Eğitim Merkezleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Programlarına (MEMP) kayıtlı toplam 6.682 öğrencimiz bulunmaktadır.

26 Kasım 2021 tarihi itibariyle ilimiz geneli MESEM öğrenci sayımız, 1.635 ile %4,35 iken; 23 Mayıs 2022 itibariyle ilimiz geneli MESEM öğrenci sayımız, 6.814 ile %16,77'ye yükselmiştir.

İlimiz genelinde; 1 tane Altınordu, 1 tane Fatsa ve 1 tane de Ünye ilçelerimizde olmak üzere toplam 3 adet bağımsız Mesleki Eğitim Merkezimiz mevcut iken; 37 tane Mesleki Eğitim Merkezi Programı (MEMP) uygulayan okulumuz ile birlikte toplam 40 adet Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulama okulumuz mevcuttur.

"Meslekî Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)", hepimizin desteğiyle amacına ulaşacak; ülkemiz ve gençlerimiz için büyük kazanımlara vesile olacaktır. Meslekî Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi'nin Eğitim Kenti Ordu'muza ve ülkemize hayırlara vesile olmasını, ilimiz ve ülkemizin gelişimine önemli katkılar sunmasını diliyorum. Meslekî eğitime katkı veren başka Bakanlığımız olmak üzere Odalar ve Borsalar Birliğinin değerli değerli üyelerine, Oda Başkanlarına ve diğer tüm paydaşlara teşekkür ediyorum" Dedi.

Bakanlığımız Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda "Bugün burada düzenlenen bu program, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu ile birlikte geliştirdiğimiz bir projedir. Türkiye genelinde 81 ilde yüz yüze toplantılar yaparak meslekî eğitim merkezlerinde yapmış olduğumuz yenilikler ve bu yeniliklerle beraber işletmelerin elde ettiği avantajlar hakkında değerlendirmelerde bulunma fırsatı yakalıyoruz." dedi.

Tanıtım toplantısının devamında  Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünde görevli öğretmenimiz Okan Doğan, meslekî eğitimde yapılan değişiklikler hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bilgilendirmelerde bulundu. Toplantının soru cevap bölümünde, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül proje hakkında yöneltilen soruları cevaplandırdı, sektörün ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, meslekî eğitimin kalitesinin artırılması ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesine yönelik bilgi alışverişinde bulunuldu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ordu’da 14 eylem yapan suç örgütüne operasyon..Önceki Haber

Ordu’da 14 eylem yapan suç örgütüne oper...

Üreticiler Salepleri sökmeye başladılar..Sonraki Haber

Üreticiler Salepleri sökmeye başladılar....

Facebook Yorum

Yorum Yazın