4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Dut yaprağından üretilen İpekböcekçiliğine ilgi artıyor..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dut yaprağından üretilen İpekböcekçiliğine ilgi artıyor..
Büyükşehir Belediyesi tarafından, topyekün kalkınma hamlesiyle tarım ve hayvancılıkta başlatılan projelere bir yenisi daha eklendi. Kentte yıllardır kaderine terk edilen ancak büyük bir gelir kapısı olan ipek börekçiliğine can vermek için faaliyetler artırıldı. Dut yaprağından üretilen İpekböcekçiliği üretimi 45 günde sona eriyor.

Ordu’da, ulaşım, altyapı, spor, turizm, üstyapı ve sağlık alanında birçok yatırımı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya koyduğu tarım ve hayvancılık projeleriyle de vatandaşlara yeni gelir kaynakları oluşturdu.

Türkiye’nin en fazla fındık üretimine sahip olan kentte, üretim süreci kısa ve pazarlama sorunu bulunmayan ipek böceği yetiştiriciliği ile yetiştiriciler gelir kaynaklarının çeşitlendirmesi hedefleniyor.

PAZARLAMA SORUNU BULUNMUYOR

İpek böcekçiliği diğer tarımsal faaliyetlerin yanında kolaylıkla yapılabilen, yılda sadece 35 günlük bir üretim süreci olan, pazarlama sorunu olmayan, özellikle kırsaldaki kadınlar ve küçük aile işletmeleri tarafından rahatlıkla yapılabilen bir tarım faaliyeti. Karadeniz Bölgesinde Mayıs ayının 20’si itibarıyla içerisinde ipek böceği larvalarının olduğu kutular Koza Birlik tarafından üreticilere ücretsiz olarak veriliyor. Haziran ayı sonu itibarıyla da elde edilen kozalar Koza Birlik tarafından üreticilerden alınıyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN DUT FİDANI DESTEĞİ

İpek böceği yetiştiricisi Muhammed Öztepe, “İpek böcekçiliği yapan bir arkadaşımdan görerek, bunu benim de yapabileceğimi düşündüm. Dut yaprağı potansiyelimiz vardı. Altyapıyı hazırladık. Bu yıl her şey mükemmel görünüyor. Gelecek yıl işletmemi daha da büyütmek istiyorum. Ordu Büyükşehir Belediyesi bizlere 250 adet dut fidanı desteğinde bulundu.  Verilen desteklerle birlikte işletmemizi katlayarak devam etmek istiyoruz” dedi.

ÇİFTÇİLERDEN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

İpek böceği yetiştiricisi Osman Murat Yürük ise “2020 yılından bu yana ipek böceği yetiştiriyorum. Dut yaprağı ile beslenen ve 45 günlük bir üretimi olan bir ürün. Yapılabilir bir tarım faaliyeti olduğu için herkese tavsiye ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in bu konudaki destekleri devam ediyor. Üretimi artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Perşembe’de turşu koyulacak, Dünyada yenecek..Önceki Haber

Perşembe’de turşu koyulacak, Dünyada ye...

EFİRLİ’YE ÜRETİM TESİSİ KURULACAK..Sonraki Haber

EFİRLİ’YE ÜRETİM TESİSİ KURULACAK..

Facebook Yorum

Yorum Yazın