AŞKIN KANDİL - evde kal

DOĞALGAZ BORUSU PATLADI, YANGIN ÇIKTI..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DOĞALGAZ BORUSU PATLADI, YANGIN ÇIKTI..
Bugün saat 15:00 sularında, BOTAŞ’a ait doğalgaz iletim hattında patlama meydana geldi ve sonrasında boru hattında yangın çıktı. Yangın Ünye ilçesi Karamürsel Mahallesi Yazkonağı mevkiinde doğalgaz boru hattında patlama meydana gelmiş ve patlama sonrasında boru hattında yangın başladı. Arızanın bakım ve onarımının 24 saat sürebileceği belirtilerek, bu süre zarfında Ünye ve Fatsa ilçesine doğal verilemeyeceği belirtildi.

Kış mevsimi nedeniyle Doğalgazın kesilmesi ve bu nedenle elektrik ısıtıcılarına fazla yüklenilme olacağı konusunda vatandaşlar uyarıldı.

BU KONUDA ORDU VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI :

Doğalgaz hattında meydana gelen patlama üzerine  Ordu Valisi Seddar YAVUZ’un talimatlarıyla İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplanmış, gerekli tedbir ve önlemlerin alınması konusunda ilgili tüm kurumları emir ve talimatlandırmıştır. Görevli tüm kurumlar talimat doğrultusunda araç ve personel görevlendirmesi yapmıştır. 

Patlama ve yangın olayının ilk gelen bilgilere göre bölgede meydana gelen heyelandan kaynaklı olabileceği değerlendirilmektedir.

BOTAŞ’tan alınan bilgiye göre, bölgeye gelen gaz otomatik olarak sistemden kesilmiştir. Borudaki mevcut gaz kontrollü şekilde yanmaya devam etmektedir. İtfaiye tarafından çevrede soğutma işlemleri tamamlanmıştır. Meydana gelen patlama sonrasında bölgeye, itfaiye, emniyet, jandarma ve 112 ekipleri sevk edilmiştir. Çevre güvenliği alınmıştır. 

Yapılan kontrollerde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı tespit edilmiştir. Ancak, patlamaya yakın bölgede bulunan boş bir binanın camları kırılmıştır. Yaşanan hadise sonrasında BOTAŞ yetkilileri bölgeye gelmiş olup, doğalgaz iletim hattının arızasının giderilmesinin 24 saat sürebileceğini bildirmişlerdir. Arızanın giderilmesi için Ankara ve Samsun’dan teknik ekipler yola çıkmıştır. Bu süre zarfında Fatsa İlçesine de doğalgaz verilemeyecektir.
 
Arıza giderildikten sonra Fatsa İlçesindeki kullanıcılara AKSA Doğalgaz tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra doğalgaz arzı sağlanacaktır. Konu hakkında ilgili firma tarafından abonelerine ilk bilgilendirme yapılmıştır. Ancak, aciliyetinden dolayı Fatsa İlçesinde bulunan devlet hastanesi ve özel bir hastanenin doğalgaz ihtiyacı taşıma sistem ile giderilecektir. Bu süreçte ısınma amaçlı kullanılacak elektrikli ısıtıcıların Fatsa şehir şebekesine yapacağı yüklenmeye karşı YEDAŞ tarafından mobil trafolar hazır bulundurulmaktadır.

Ancak, elektrikli ısıtıcılara fazla yüklenilmesi sonucu bina tesisatları ve hatlarda arızalar meydana gelmesi muhtemel olduğundan elektrikli ısıtıcıların tedbirli ve kontrollü kullanılması önem arz etmektedir. 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yöresel ürünler pazarına talep artıyor..Önceki Haber

Yöresel ürünler pazarına talep artıyor..

Vali Muhtarları dinledi ama, sorunlar açıklanmadı..Sonraki Haber

Vali Muhtarları dinledi ama, sorunlar aç...

Facebook Yorum

Yorum Yazın