4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Dikey duvarda Ordu’da yaşatılan yöresel mimari..

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Dikey duvarda Ordu’da yaşatılan yöresel mimari..
Bilindiği gibi burada 15 katlı Belde evleri vardı. Yıkıldı ve işte son hali böyle oldu. Ziyaret edenleri hayran bırakan bir proje Ordu halkının hizmetine girdi. Daha önce OBB tarafından Kiraz limanı denilen bölgede bulunan eski Belde otelin yerine yapılan 25 katlı binaların yıkımı gerçekleştirildi.

Yıkılan bu açık alana gene OBB’ si yürüyüş yolları, yeşil alanlar, çocuk parkları, oturma alanları, seyir teras ve konser alanı olarak düzenlendi ve  tüm kamuoyunun kullanımına açıldı.

Yol seviyesi ile düzenleme yapılan bu kullanım alanı arasında bulunan 10 Mt yüksekliğinde görüntüsü hoş olmayan betonarme duvara proje tasarımı, Dr. Mimar Nihat ŞEN’ e ait olan" YAŞAYAN ORDU EVLERİ VE SOKAĞI" projesi hayata geçirildi.

Yapılan proje ile hem cumbalı yöresel Ordu evlerine sahip çıkıldı, hem de atılgörüntüsü düzgün olmayan dikey bir duvarda çeşmesi, yürüyüş sokağı ve cumbalarında da oturma imkanı sağlanarak yaşam alanı oluşturularak yeni bir cazibe merkezi haline geldi.

Her geçen gün ziyaretçi sayısının arttığı ve fotoğraf çekim merkezi alanı haline gelen bu proje OBB iştirak şirketi olan ORKENT AŞ tarafından yatırımı ve uygulaması gerçekleştirildi.

Yapılan bu projede tüm ORKENT personelleri (mimarından inşaat mühendisine, elektrik mühendisinden makina mühendisine, satınalmacısından ihalecisine, muhasebecisinden avukatına, şoföründen satış personeline, grafik tasarımcısından peyzaj mimarına kadar) ekip ruhu ile bizzat şantiyede çalışarak eseri Ordu'ya kazandırdılar.

Bitirilen bu proje ile minyatür Ordu Evleri, özellikle çocukluğu köyde geçen veya köy yaşamını bilenleri geçmişe götürüyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştirak ORKENT şirketi tarafından yapılan ve işletilen, Kirazlimanı mevkiinde bulunan ÇAMLIKÖŞK ÇAY BAHÇESİTesisleri ve park alanı Yaşayan Ordu Evleri ve Sokağı projesi ile bölgeye ayrı bir zenginlik ve değer katacaktır.

 

 


Yeni eğitim-öğretim dönemi törenle başladı..Önceki Haber

Yeni eğitim-öğretim dönemi törenle başl...

DİKEY DUVARLI SOSYAL TESİSİN AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI..Sonraki Haber

DİKEY DUVARLI SOSYAL TESİSİN AÇILIŞ TÖR...