4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Dezenfektan kullananların trafik kontrolünde alkol etkisi..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dezenfektan kullananların trafik kontrolünde alkol etkisi..
Trafik ekipleri tarafından sürücülere yapılan alkol kontrolü sırasında Dezenfektan kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, başta artan cilt hastalıkları olmak üzere birçok yeni sorunla karşılaşılıyor. Bu konuda Ankara Üniv. Tıp Fak Adli Tıp Ana Bilim Dalı Dr. Şuayip Gülümser ile Dr. İ.Hamit Hancı yaptıkları açıklamada ölçüm sırasında alkolmetrenin alkol almadığı halde sürücüyü alkollü gösterdiğini açıkladılar. Yani Alkolmetreye de bir nevi virüs bulaşmış oluyor.

Doktorların yaptıkları açıklamaya göre  bu sorunlardan bir tanesi de dezenfektanların içerdiği alkolün sebep olduğu hukuki problemler olduğu ifade edilerek, etil alkol bazlı dezenfektan kullanımının bir etkisi olabilecek bu durumla ilgili gerek ülkemizde gerekse yabancı ülkelerde birçok çalışma yapılmıştır.  

Son bir yılda; alkollü içecek tüketmediği halde trafik kontrollü sırasında üfleme testlerinde alkollü çıkan ve bu durumun kısa bir süre önce kullandığı dezenfektana bağlı olduğunu iddia eden vatandaşlarla ilgili onlarca haber internet sitelerinde düşmüştür.

Bu çalışmalarda etil alkol içeren kişisel bakım ürünlerinden, gargaralara, astım ilaçlarından, dezenfektanlara kadar birçok maddenin alkolmetre cihazlarına etkisi araştırılmıştır.

Yapılan araştırmalar, kullanılan maddenin içerdiği etil alkol miktarına ve kullanım sonrası ile alkolmetreye üfleme arasında geçen süreye bağlı olarak çeşitli oranlarda yalancı pozitif değerlerin olabileceğini bilimsel olarak ortaya çıkarmıştır.

Etil alkol içeren maddelerin yol açtığı bu etkinin ise maksimum 15 dakikalık açık hava solunumu sonunda yasal sınırların altına düştüğü hatta sıfırlandığı belirtilmiştir.

İspopropil alkol içeren maddelerin ise böyle bir etkiye yol açmadığı görülmüştür. Pandemi sürecinin devam edeceği ve dezenfektan kullanımının da rutinimizden çıkmayacağı göz önüne alındığında, yaşanabilecek hukuki ve cezai mağduriyetlerin önüne geçmek adına basit ama etkili çeşitli önlemlerin alınması gerekmektedir. 

Özellikle kolluk kuvvetlerince yapılan testlerde vatandaşların pozitif gelen üfleme testlerine bu yönde bir itirazları olduğunda, 15 dakikalık açık havada bekleme sonrası testin yeniden tekrar edilmesine dair yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

İsopropilbazlı dezenfektanların alkolmetre cihazlarını etkilememesi dolayısıyla başta trafikte olmak üzere alkolün hukuki problem yaratacağı alanlarda, etil alkol değil isopropil alkol bazlı dezenfektan kullanımının mağduriyetlerin önüne geçebileceği vatandaşlarımız tarafından dikkate alınmalıdır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Memur Sen halkı sokağa döktü..İsrail’in oyununa geldi..Önceki Haber

Memur Sen halkı sokağa döktü..İsrail’in...

AKP İl başkanı Halit Tomakin’den gülünç İsrail açıklaması..Sonraki Haber

AKP İl başkanı Halit Tomakin’den gülünç...

Facebook Yorum

Yorum Yazın