2 - SİTE EN ÜSTÜ - 19 EYLÜL
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

Covid 19 ve PCR testi ile ilgili alınan yeni kararlar..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Covid 19 ve PCR testi ile ilgili alınan yeni kararlar..
Vah memleketimiz, vah milletimiz ne hale geldi ve geliyoruz. Artık anayasa, hukuk ve sağlık yönetmelik diye bir şey kalmadı. Her şey kılıfına uyduruluyor. Yani vatandaşı zorla aşı yaptırmaya zorlamak nasıl anayasaya aykırı ise, dolaylı yollardan PCR testi yapmak da aynı yolu denemek değil midir? Bu kararlar da zorla anayasaya aykırı alınan bir karardır.

Ordu İl Hıfzıssıhha Meclisi 31.08.2021 tarihinde dün gece Ordu Valisi Tuncay SONEL Başkanlığı’nda toplandı. Valilikler hükümetin ve bakanlıkların aldıkları kararlar yanlış da olsa uygulamak zorundadırlar. Bu nedenle Ordu valiliği aşağıdaki kararı aldı.

5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11/C maddesi, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 27. ve 72. maddeleri uyarınca Koronavirüs Covid 19’la ilgili  alınan kararlar görüşüldü. Uygulanacak olan bu yeni kararlar aşı olmak istemeyen vatandaşları zorla aşıya  zorlamak anlamında bir karar olduğu eleştirilerine neden olmaya başladı.

Alınan yeni kararlarda 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında ya da uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatleri için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmesi, kararlaştırılmıştır.

Yine Milli Eğitim Bakanlığınca 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan “Kovid19 salgınında okullarda alınması gereken önlemler rehberinde” öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi isteneceği belirtilmiştir.

Bu çerçevede Ordu ili genelinde; Aa1. Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerini tamamlanmış olması önerilmekle birlikte başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin/görevlilerin aşılı/geçirilmiş hastalık durumunda (Covid-19 hastalığı sonrası 2 / 2 bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek ve sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacaktır.

2. PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebileceklerdir.

3. Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için uygulanacaktır.

Mülki İdare Amirleri ve ilgili kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda gerekli tedbirlerin alınarak uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına; Oy birliği ile karar verilmiştir.

Tuncay SONEL

Vali

Dr. Mehmet Hilmi GÜLER

Büyükşehir Belediye Başkanı

Dr. Mustafa KASAPOĞLU

İl Sağlık Müdürü

Mehmet Fatih VARGELOĞLU

İl Milli Eğitim Müdürü

Hüseyin ÖZTÜRK

İl Çevre ve Şehircilik Müdürü

Kemal YILMAZ

İl Tarım ve Orman Müdürü

Uzm. Dr. Atila GÜRGEN

Ordu Devlet Hast. Baştb.

Dr. Ali TOMAKİN

Hudut Sahiller

Dr. Mithat YAĞLI

Serbest Tabip Ecz.

Necla AYDIN

Serbest Eczacı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU İTFAİYE MÜDÜRÜ YUSUF ÇINGIL’A ÖNEMLİ GÖREV..Önceki Haber

ORDU İTFAİYE MÜDÜRÜ YUSUF ÇINGIL’A ÖNEML...

BÜYÜKŞEHİRDEN KASTAMONU’YA YARDIM ELİ..Sonraki Haber

BÜYÜKŞEHİRDEN KASTAMONU’YA YARDIM ELİ..

Facebook Yorum

Yorum Yazın