AŞKIN KANDİL - evde kal

Coronavirüs salgını nedeniyle Van Kapıköy girişlere kapatıldı..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Coronavirüs salgını nedeniyle Van Kapıköy girişlere kapatıldı..
CHP. Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Coronavirüs salgını konusunda acil ve yerinde bir açıklama yaparak yetkilileri göreve çağırdı. Son olarak bugün Van’da yaşanan salgın iddiaları vatandaşları tedirgin etmeye başladı. CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel sınırımızda dayanan Coronavirüs salgını ve alınması gereken acil önlemlerle ilgili bir açıklama yaptı. Daha önce de konuyu soru önergeleri ile gündeme getiren Adıgüzel’in açıklamaları dikkat çekti.

Coronavirüs salgını nedeniyle Bugün akşam saatlerinde İran’a ait bir ambulansın Van’ın Çaldıran ilçesine girdiği ve hasta getirdiği iddiaları sosyal medyada paylaşıldı. Ancak, Van 100. Yıl Üniversitesi tıp merkezinden yapılan bir açıklamada ise, Coronavirüs  tanısıyla ilgili olarak şu ana kadar herhangi bir vakanın gelmediği açıklandı.

ADIGÜZEL’DEN YERİNDE BİR AÇIKLAMA..

CHP. Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel doktor olması nedeniyle ilk kez yerinde ve zamanında bir açıklama yaparak, Coronavirüs salgını hakkında yetkilileri acilen  göreve çağırdı. Adıgüzel şu açıklamayı yaptı ;

"Çin'in Wuhan kentinden başlayarak dünyaya yayılan bu ölümcül virüs artık sınırımıza kadar geldi. Dün İran'da 5 kişi virüs nedeni ile hayatını kaybetti. Bugün itibariyle İtalya'da 1 kişi hayatını kaybetti ve çevre ülkelerden İsrail ve Lübnan'da vakalar çıktı.

Virüsün ülkemizde de salgın şeklinde yayılmasından endişe ediyoruz. El öpme, yanak yanağa öpüşme, tokalaşma gibi kültürümüzde olan samimi insan ilişkilerimiz virüsün hızlıca yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle virüs ülkemize girmeden engel olmak birincil önemdedir. Ancak ülkemize girmesi halinde de yaşanacaklara karşı şimdiden hazır olunmalıdır. Bu bağlamda en acil yapılması gerekenler şunlardır;

1. İran sınır kapısı acilen kapatılmalıdır. Nitekim Irak ve Körfez ülkeleri ivedilikle kendi sınır kapısını kapatmıştır. Sağlık Bakanı'nın "HASTALIK BELİRTİSİ OLAN KİŞİLERİ SINIRIMIZDAN SOKMUYORUZ." açıklamasının tıbben karşılığı yoktur. Kişiler belirti göstermeden de taşıyıcı olabilirler.
2. Çok önemli bir sorun yoğun bakım yatak sayımızdaki eksiklerdir. Hekim bir milletvekili olarak mesaimin önemli bir bölümünü hastalara yoğun bakım yatağı aramakla geçiriyorum. Şu anda normal şartlar altında dahi yetersiz olan yatak sayımız nasıl olacak da olası bir salgında ihtiyaçları karşılayacaktır? Hızlıca bu konuda tedbir alınmaz ve yetkililer gereken hazırlıkları yapmazsa olası bir salgında panik ortamı olacaktır.
3. Diğer önemli bir konu maske meselesidir. Normal dönemlerde 3-4 TL den satılan N95 maskeleri şu an piyasada 15-20 TL'lerden satılıyor. Salgın halinde talebin artmasıyla serbest piyasada bu fiyat daha da artabilir. Devletin ilgili kurumlarının bu konuya da acilen el atması ve hem maskenin üretimini arttırması, elde edilebilir ve mümkün olan en düşük rakamdan tek bir fiyat belirlemesi gerekmektedir."
4-Coronovirüs ile mücadeleyi yönlendirecek ve önümüzdeki süreçte ilaç ve aşı çalışmalarını yönetecek bir bilimsel yetkin kurulun oluşturulması gereklidir.”


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MIDI Restoranda zarar ziyan tespiti yapıldı..Önceki Haber

MIDI Restoranda zarar ziyan tespiti yapı...

İş adamları geldikçe Ordu’da işsizlik artıyor..Sonraki Haber

İş adamları geldikçe Ordu’da işsizlik ar...

Facebook Yorum

Yorum Yazın