AŞKIN KANDİL - evde kal

Çaybaşı-İlküvez halkından katı atık tesislerine tepki..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çaybaşı-İlküvez halkından katı atık tesislerine tepki..
Ordu’nun Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi Göksun mevkiinde Yoğuoluk-Akpınar, yol ayırımında Ordu Büyük Şehir Belediyesi tarafından kurulan katı atık Bertaraf tesisine çevrede oturan vatandaşlar tarafından büyük tepki gösteriliyor. Tesislere Çöp getiren kamyonların üstünün açık olması, yollara çöp dökülerek koku salması nedeniyle, çevre halkı dün geceden itibaren kamyonları tesislere sokmamak için nöbet tutmaya karar verdiler. Tedbir alınmazsa bu çevreyi büyük bir tehlike bekliyor. İstanbul dernekler platformu da bu olaya tepki göstererek açıklama yaptılar..

Bu mevkiiye yapılan Katı Atık tesislerine büyük tepki gösteren Mahalle halkı ve İlküvez Mahalle Muhtarı Yaşar Güleç tarafından Ordu İl sağlık müdürlüğü aracılığı ile 29.11.2019 tarihinde Ordu valiliğine yapılan şikayet sonucu olay yeri olan tesislerde İl sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından 13.12.2019 tarihinde gerçek bir rapor tanzim edildi.. Bu rapora göre gereken tedbirler alınmazsa, çevrede büyük bir salgın ve bulaşıcı hastalıkların yaşanacağı belirtildi.

 

 

Tesislerin Çed raporu alındıktan sonra Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Toplum sağlığı teknikerleri tarafından imza altına alınan inceleme raporunda, hiç de iç açıcı bir rapor verilmediği görüldü.

 

ORDU DERNEKLER PLATFORMUNDAN DA TEPKİ..

Çöp arıtma tesisleri ile ilgili olarak Sivil Toplum kuruluşlarından da büyük tepkiler gelmeye başladı. İlk tepki  İstanbul’da ve gurbette yaşayan bu yörenin insanları da tepkilerini gündeme getirmeye başladılar.

Merkezi İstanbul olan  Ordu Dernekler Platformu Başkanı Hilmi Karayiğit, Çöp tesisi ile ilgili sorulan soruya şöyle cevap verdi: Biz yöremizde böyle bir vahşetin yaşanmasını istemiyoruz. STK olarak Büyük Şehir Belediyesini yapması gereken ne ise biz de destek vererek gereken tedbirin alınmasını istiyoruz.Benim çocukluğum bu yaylalarda geçti. Bu bölge kaynak suları, dereleri, derelerdeki tarihi su değirmenleri ile tam bir turizm alanı. Çöp de bizim, yaylalarda bizim. Umarım bu güzellikleri yok etmeden bu sorun çözülür. Biz de çözüm noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi..

 

Raporda Kamyonların üstü açık olduğu için gidiş - gelişlerinde çevreye çöp döktüğü ve pis kokular saldığı, daha önce ÇED raporundaki çöplerin konteynırlarla taşınması gerekirken bu  karara  ve taahhütlere uyulmadığı, atık ve sızıntıların  yer  altı kaynak sularına da büyük zararlar vereceği, yaklaşan yaz mevsimi nedeniyle, çevrede salgın hastalıklara yol açma risklerinin olduğu belirtildi.

 

MAHALLE HALKI NÖBETE BAŞLADI..

Ünye İlçesine 60 km. uzaklıkta olan bu yöredeki atık tesislerinde gerekli yeterli önlemler alınmazsa Mahalle halkı bu tesisleri çalıştırmamak için bütün tepkilerini ortaya koyacaklarını belirtiyorlar.

Dün geceden itibaren tesislere giriş yolu üzerinde ateş yakarak  soğuk ve karlı havada nöbet tutan Mahalle halkı tesislere atık getiren kamyonların üstü açık olursa geçmelerine müsaade etmeyeceklerini belirterek, yetkililer gereken tedbirleri alana kadar protesto eylemlerini sürdüreceklerini ifade ediyorlar.

Ordu valiliği, Ordu Büyük Şehir Belediyesi ve İl sağlık müdürlüğü yetkilileri gerekli önlemleri alarak bu çevreyi kangren olmaktan kurtarmaların konusunda çağrıda bulunuyoruz..

 

-


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Jandarmadan kış lastiği denetimleri aralıksız devam ediyor..Önceki Haber

Jandarmadan kış lastiği denetimleri ara...

DESTİCİ’DEN BAŞKAN HİLMİ GÜLER’E ZİYARET..Sonraki Haber

DESTİCİ’DEN BAŞKAN HİLMİ GÜLER’E ZİYARET...

Facebook Yorum

Yorum Yazın