AŞKIN KANDİL - evde kal

Büyük Şehrin kira fiyatlarında büyük dengesizlik..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyük Şehrin kira fiyatlarında büyük dengesizlik..
Evet.. Yanlış okumadınız.. Biz de yanlış yazmadık..Türkiye Esnaf ve Sanatkarla Konfederasyonu (TESK) Ordu Otelinin yıllık kira bedeli 1 lira (bir lira) + KDV… OLİVE Restaurantın yıllık kira bedeli de 711 bin TL ile Ordu Büyük Şehir Belediyesine ait iş yerlerinin içersinde en çok kira bedeli ödeyen iş yeri olarak rekor kırıyor.. Büyük Şehir Belediyesinin iş yeri kira fiyatlarına yüzde 45 oranında zam yapması bazı esnaflara dokunmazken, bazılarını da oldukça zor durumda bırakarak kira ödeyemez hale getirdi. Bu konuda örnek bir tutum sergileyen Mesudiye Belediyesi de kiracı esnaflarına meclis kararı ile enflasyonun altında zam yapma kararı ile örnek bir davranış sergilediler..

YÖN Gazetesi bir habercilik ilkesine daha damgasını vuruyor. Ordu Büyük Şehir Belediyesinin kiraya verdiği bazı önemli mekanların yıllık kira bedellerini açıklıyor.. Esnafımızın büyük ekonomik  sıkıntı içersinde olduğu halde fahiş bir artışla Belediye ile icralık olan esnaflar artan kira fiyatlarına dayanamazken, bazı mekanların da gülünç bir kira ödemesi de kira dengesizliğini ortaya çıkarıyor.

 

BÜLENT ŞİŞMAN YALANLAMIŞTI..

Bülent Şişman’ın Ordu Büyük Şehir Belediyesi genel sekreter yardımcılığı görevine başlamasıyla birlikte  kiracı esnaflara gönderilen icra emri gündem olmuştu. Ancak, Şişman bu haberimizi yalanlayarak bu karardan sonra göreve başladığını ifade etmişti. Ancak, Şişman’ın göreve başlamasından 5 gün sonra gönderilen haciz emri, daha önce alınmış bir karar olarak eski genel sekreter yardımcısı Ali Erdal Gülderen’in kararı ile alınmış, Bülent Şişman imzası ile esnaflara tebliği edildiği anlaşılmıştır. Burada kusuru bulunmayan Şişman kusurlu gösterilmektedir. Yani Gülderen’in  topu Bülent Şişman’a attığı anlaşılıyor. Bu nedenle  daha önceki haberimizin asılsız olduğu iddiasıyla bazı yalaka basına açıklamalar gönderildiğini ve bunların da bu kararı yayınladığı ve bizim tükürdüğümüzü yaladıkları görülmektedir.

 

Genel sekreter yardımcısı Büent Şişman ilk önce 17 Ocak 2019 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan ve 01.01.2019 tarihinden sonraki kamu taşınmazlarında kira artış oranı en fazla yıllık Tüfe artış oranını geçemez hükmü olmasına rağmen OBB’nin yıllık bazda % 35 -46 aralığında kira artışı yaptı. Büyük Şehir kiracı esnafları kiralarına bu oranda zam yapılması istendiğini belirtiyor. Fakat, esnafın durumlarının da göz önüne alınarak madur edilmemesi isteniyor.

 

Şişman yaptığı açıklamasında, İcra emri gönderilen esnafların 4 yıldır kira ödemediklerini açıklayarak  kendisinin 11 Kasım 2019'da göreve başladığını belirterek, Gazete haberinde gösterilen icra yazısı, kiracıya 18 Kasım 2019'da tebliğ edilmiş. Benim göreve başlama tarihim 11 Kasım 2019. Bu yöndeki hukuki işlemler çok daha önceden başlatılmıştır diyerek kendisinin kusuru olmadığını da resmen açıklamış bulunuyor..

 

MESUDİYE BELEDİYESİ ÖRNEK ALINMALIDIR..

Ordu’nun Mesudiye İlçe Belediyesi geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantısında kiracı esnafların kira bedellerini enflasyonun altında bir zamla  artırmayı   oy birliği ile  kabul ettiler. Mesudiye Belediyesi bu konuda örnek bir davranış sergiledi. Ordu’nun esnafları böyle bir kararı Büyük Şehir Belediyesinden de beklemektedir.

BEDELİNİ YİNE HALK ÖDÜYOR..

Restorant ve kafe gibi işletmelerin kira fiyatı ile turizm işletmeciliği yapan esnaflar arasındaki büyük kira fiyat farkının bedeli yine gariban Ordu vatandaşının cebinden çıkıyor. Çünkü, Turizm işletmelerine giden şahısların maddi durumları  oldukça iyi olduğu halde kirası gayet ucuz.. Kafe ve restaurantlar kira giderlerinin çok yüksek olması nedeniyle fiyatları da yükseltmek zorunda kalıyor. Buraya  giden orta halli vatandaşlar  yiyecek, içecek ve çay fiyatlarının yüksek olmasından şikayetçi oldukları görülüyor. Kiralara yapılan yüksek zamların bedelini de yine Ordu halkı ödemiş oluyor. Belediyenin bu sorunu da göz önünde bulundurması gerekir.

HANGİ İŞ YERİ NE KADAR KİRA ÖDÜYOR?

Ordu Büyük Şehir Belediyesinin yaklaşık il ve ilçelerde 100’ün üzerinde kiracı esnafı bulunuyor. Bunların bir çoğu yap-işlet devret  usulü, bazılarının da belli  bir yıl süre üzerinden kira ödüyorlar.

 

Bazı önemli ve dikkat çeken işyerlerinin kira bedeli ve süresi ise şöyle : KDV. hariç..

En düşük kira TESK Otel Yıllık gülünç bir rakam 1 TL (Bir lira)

En yüksek kira bedeli OLİVE Restaurant yıllık 711. Bin TL.

Ancak, yukarıda listede belirtilen 12. Sırada yer alan Engin Karlıbel’e ait İkizevler işletmesinin de ruhsatsız olarak çalıştırıldığı iddia ediliyor. Kararı kamu oyunun vicdanına, sorumluluğunu da Belediye yetkililerine bırakıyoruz.  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DESTİCİ’DEN BAŞKAN HİLMİ GÜLER’E ZİYARET..Önceki Haber

DESTİCİ’DEN BAŞKAN HİLMİ GÜLER’E ZİYARET...

Güreşçilerimiz 11 Madalya aldılar..Sonraki Haber

Güreşçilerimiz 11 Madalya aldılar..

Facebook Yorum

Yorum Yazın