AŞKIN KANDİL - evde kal

Bilinçli ilaç tüketimi için öğrencilere eğitim verildi..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bilinçli ilaç tüketimi için öğrencilere eğitim verildi..
Ordu İl sağlık müdürlüğü akılcı İlaç Kullanımı Dünya Sağlık Örgütü tarafından; kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlanmıştır. Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması, toplum bilincinin artırılması ve daha fazla kişiye ulaşabilmek amacıyla Ordu genelinde çalışmalara devam edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, ilaçların % 50′sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.
 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur.

 


 

Ordu İl sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğünün 30.12.2019-03.01.2020 tarihleri arasında yaptığı çalışmalar;
 

Eczacı Fatmanur HUT, Eczacı Manolya TOPKAYA, Memur Emrah AZDENİZ, Eczacı Feyza Nur ŞAHİNER ve Çevre Sağlığı Teknisyeni Mehmet CENGİZ tarafından 2 gün boyunca Alışveriş Merkezinde broşür dağıtımı ve anket çalışması ile birlikte halkı bilgilendirmek için stant kurulmuştur.
 

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Eczacı Fatmanur HUT, Eczacı Manolya TOPKAYA ve Eczacı Feyza Nur ŞAHİNER tarafından Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrencilere eğitim verildi..


Ayrıca “Diş Hekimliğinde Antibiyotik Kullanımında Akılcı Yaklaşım” konusunda Ünye Devlet Hastanesinde Diş Hekimi Gökmen KAYA tarafından diş hekimlerine eğitim verildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cezaevinden yine firar var..Önceki Haber

Cezaevinden yine firar var..

Bir destek de siz verin.. Örnek yazardan, örnek davranış…Sonraki Haber

Bir destek de siz verin.. Örnek yazardan...

Facebook Yorum

Yorum Yazın