AŞKIN KANDİL - evde kal

Berna Laçin Tiyatrosuna engel koyulma oyunu tutmadı..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Berna Laçin Tiyatrosuna engel koyulma oyunu tutmadı..
Daha dün 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlandı. Her şey söylendi konuşuldu, kadın hakları gündeme getirildi. Çeşitli etkinlikler yapıldı. Şimdi de her nedense bir ışık arızası bahanesi ile Berna Laçin’in Tiyatro oynayacağı Kültür Sanat Merkezinin salonunun ışıkları bozularak arıza yapıyor. Gerçekten ışıklar mı bozuldu, yoksa kafalar, beyinler mi arıza yaptı. Yoksa Ampul mu patladı. Berna Laçin’in oynayacak olduğu tiyatro için ilk önce aklımıza takılan bu soruyu sormak istiyoruz. Ama ne yaparlarsa yapsınlar Tiyatroyu getiren Ordu Barosu bu işin çaresini de bularak Tiyatroyu bir özel otelin salonunda oynatma kararı alarak bütün engelleri aşmış bulunuyorlar. Fakat, daha dün Kadınlarımızın yanında olduklarını söyleyenler, bugün yol şaşırarak, bir kadın sanatçının oynayacağı tiyatroya engel olmaya çalışıyor.

VALİ Mİ, HALK MI?

Valiyi istifaya davet etti..

Bu konuda Ordu Barosu bir açıklama yaparak  tiyatronun mutlaka oynanması için yeni bir salon temin ederek, “OKSM iptali sonucu yer arayışımız olumlu sonuçlanmıştır.10.03.2020 (Yarın akşam) Ordu Grand Ayzek Oteli Latife Restaurant Saat: 20:00 açıklaması yapıldı.

Ayrıca konuyla ilgili bir çok kişiler de sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarla salonun bilinçli olarak iptal edildiği gerekçesiyle tepkilerini gündeme getirdiler. Bunlardan birisi de Saadet Partisi Ordu İl başkanı Av. Erkan Temiz oldu. Temiz yaptığı paylaşımda Ordu valisi Seddar Yavuz’u istifaya davet etti..

Ordu Barosu ise, “SALONDA DEĞİL, OTELDE.. TİYATRO OYNANACAK. Biletli olan misafirlerimizi bekleriz. Bileti olmayanlar sınırlı sayıda bilet için Baromuza müracaat edebilir. Aklı selim galip gelmiştir, gelecektir. Biz bize yakışanı yaptık yapacağız. Saygılarımızla”.

ORDU BAROSU BAŞKANLIĞI BASIN VE

KAMUOYUNA AÇIKLAMA YAPTI..

Ordu Barosu Başkanlığınca organize edilen tiyatro etkinliğinin ertelendiği Ordu Valiliği tarafından başkanlığımıza bildirilmiştir.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle Berna LAÇİN tarafından sahnelenecek “Hayal Satıcısı” isimli tiyatro oyunu, Ordu Kültür ve Sanat Merkezi’nde 10.03.2020 tarihinde sahnelenecek iken, Ordu Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 09.03.2020 tarih ve sayılı yazısı ile sahne tahsisinin teknik nedenlerle mümkün olmadığı bildirilerek iptal edilmiştir.

Söz konusu tiyatro etkinliği için 2020 Ocak ayında salon tahsisi talebinde bulunulmuş, talebimiz kabul edilerek gerekli prosedür işletilmiştir. Sonrasında biletler bastırılmış, afişler dağıtılmış, oyunun duyurusu yapılmıştır.

Oyuna birkaç gün kala, sosyal medyada bilinçli olduğunu düşündüğümüz provakatif söylemler kamu kurumlarını ve temsilcilerini hedef haline getirmiş, hiçbir siyasi içerik ve söylem barındırmayan, tamamen sosyal ve kültürel etkinlik kapsamında kalan oyunun iptali için kamuoyu baskısı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Biz bu süreçte, her zaman olduğu gibi itidalli davranarak kamu kurum ve yöneticileri ile iletişimi devam ettirerek, oyunu sergilemek konusundaki kararlı duruşumuzu yineledik. Organizatör firma ilgili kuruma oyuna ilişkin taahhütname verdiği gibi, oyun içeriği de kurumca incelendi. Her hangi bir suç unsuruna rastlanmadığı gibi siyasi bir içerik de barındırmadığı teyit edildi.

Hal bu iken, her ne kadar teknik sebepler gerekçe gösterilerek sahne tahsisi ertelenmiş ise de, yaşanan süreçte ertelemenin, siyasi, provakatif söylemler ve aleyhe kamuoyu baskısı nedeniyle yapıldığı, bu durumun ayrıca sanata sansür anlamına geldiği, farklı düşünüş ve görüşlerin kendilerini ifade etme özgürlüğünü de ortadan kaldıracağı, kötü anlamda emsal oluşturacağı tarafımızca değerlendirilmektedir ki asla kabul edilemez.

Baro Başkanlığımız kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüdür. Siyaset görev tanımımız dışındadır. Baronun asli görevi hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlükleri korumak ve savunmaktır. Bu kapsamda, fikir ve düşünce özgürlüğünü savunmak da görevimizdir.

Sonuç olarak, Başkanlığımızdan kaynaklanmayan nedenlerle tiyatro gösterisinin yapılamayacağını, bilet ücretlerinin muhataplarına iade edileceğini, hak ve özgürlükleri savunma görevimizi yapmaya büyük bir onur ve cesaretle devam edeceğimizi sanatseverler ve kamuoyu ile paylaşırız.

Saygılarımızla.

ORDU BAROSU BAŞKANLIĞI


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ordu Büyük Şehir üç finalistten biri oldu..Önceki Haber

Ordu Büyük Şehir üç finalistten biri old...

Sakatlar derneği başkanlığına adaylığını koydu..Sonraki Haber

Sakatlar derneği başkanlığına adaylığını...

Facebook Yorum

Yorum Yazın