AŞKIN KANDİL - evde kal

Belediye Meclisinde Baba’lı, Amca’lı ve Bakanım tartışmaları..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Belediye Meclisinde Baba’lı, Amca’lı ve Bakanım tartışmaları..
Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayı Olağan toplantısını yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başkanlığında gerçekleşen toplantıya Çamaş Yüzüncü Yıl Şehit Mustafa Nehir Ortaokulundan gelen 6. sınıf öğrencisi İclal Havva İnan da katılarak örnek bir konuşma yaptı. Size “Hilmi Amca” diyebilir miyim diye konuşma yapan İclal Havva, Başkan Güler’den bir takım isteklerde bulundu.Mecliste Gündem Maddelerinden önce gündem dışı söz alan Gülyalı Belediye başkanı Ulaş Tepe de başkan Güler’e baba diye hitap etti. Ulaş’ın konuşmalarına Altınordu Belediye başkanı Aşkın Tören cevap verdi.

Bir öğrenci olan  İclal Havva İnan, “Ordu’nun en küçük ilçelerinden birisiyiz ancak isteklerimiz fazla. Sizlerden yaşanabilir bir Çamaş istiyoruz. Oyun alanları, robotik kodlama sınıfı konusunda destek istiyoruz. İlçemiz göç veren yerlerden birisi. Göç veren bir konumda olan ilçemizde iş alanları oluşturulmasını talep ediyoruz” diyerek Başkan Güler’i kendi rehberliğinde Çamaş ilçesini ziyarete davet etti.

“BİR BABA EVLATLARI ARASINDA AYIRIM YAPMAZ..”

Mecliste kürsüye çıkarak gündem dışı söz alan Gülyalı Belediye başkanı Ulaş Tepe, “Gülyalı ilçesinde atıl durumda olan bir yer 30 yıllığına Altınordu Belediyesine kiralandı. Dünya görüşünüz farkı olabilir, ama bizim burada ortak paydamız Ordu. Bizim Ordu’dan başka gidecek yerimiz de yok, kapımız da yok. Altınordu Belediyesinin Gülyalı ilçesine bir yatırım yapmasından en fazla ben mutlu olurum. Ama bu süreci biz resmi yazıyla öğrendik. Gönül isterdi ki, biz bunu Altınordu Belediye başkanımızdan öğrenseydik. Altınordu Belediye başkanı Aşkın Tören Atınordu Belediyesinin çalışmalarını bitirip, istihdam verici çalışmaları bitirdiyse, sıra Gülyalı’ya geldiyse, bu ne kadar güzel bir şeydir. Hangi siyasi partiye oy verdiyseniz verin. Ama komşu komşunun külüne muhtaçtır. Hep şunu söylerim. Belediye başkanın partisi seçime kadardır. Seçim bittikten sonra hepimizin derdi ortaktır. Hepimiz ortak bir paydada buluşuyoruz. Biz hiçbir hizmetin karşısında olmadık, olmayacağız, biz sizlerin yanında olacağız.Gülyalı’da sizin evladınız, Altınordu’da sizin evladınız. Bir baba yerleri dağıtırken de evlatları arasında ayırım yapmaz. Gülyalı’nın, Ordu’nun beraber olmaya ihtiyacı var” diyerek sitemkar ve uzun bir konuşma yaptı.

“CEBREN ELE GEÇİRMEK GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK”

Altınordu Belediye başkanı Aşkın Tören de söz alarak Ulaş Tepe’nin konuşmalarına cevap verdi.  Tören verdiği cevapta, “Söz konusu taşınmaz maliye hazinesine bağlı bir taşınmaz. Devlette bir usul var, usul esasa mukadderdir. Biz burada söz konusu bir yarışın ve aynı zamanda Gülyalı Belediyesinin bir taşınmazını deyim yerindeyse, pişmiş aşa su katarak alıkoymak veya cebren devlet iktidar üstünlüğü ile ele geçirmek gibi bir niyetle ortaya çıkmadık. Nisan ayında bu konuyu Milli Emlakla bu konuyu görüşmüş ve kendilerinden bir ay önce bu süreci başlatmış ve kendilerinin 1/5000 tadilatla ilgili burada oylanırken, gurubumuzun çoğunlu ile bu memlekete taş üstüne taş koyacak, bir mimari, bir estetik, bir amaç, bir üretim kaynağına dönüşüyorsa, hep beraber destek olacağımıza aynı hassasiyetle ortaya koyuyoruz.  Meseleyi bir hukuk açısından değil, meseleyi bu şehrin insanına, gençlerine, kadınlarına, nasıl bir paydaya dönüştürebiliriz bunun derdi içersinde olmak lazım. 3 defa ihaleye çıkmış, Karşılıklı bir polemiğe dönüşsün istemiyoruz. Söz konusu bir usul ve hata olmadığını görerek ihaleye girdik ve bana bu yetkiyi ilgili bakanlık verdi. Bizim vatandaşın sıkıntısı ile dertleşmek görevimizdir. Bakın Ankara’da 80 bin Ordu’lu var. Onlara sadece bir gönül kapısı açmak, destek için Kültür evini açıyoruz. Bugün İstanbul’da bir milyon hemşerimiz var. Oraya da bir Kültür evi açmanın derdindeyiz. Bizim Gülyalı ile paylaşamayacağımız hiçbir şeyimiz yok. Burası bir başka taşınmaz, özel bir mülkiyet alanına dönebilirdi. Biz burayı toplu konuta açmıyoruz. Biz burayı turizme, Gülyalı ekonomisine, Altınordu’nun sosyal yaşamına farklı bir alternatif oluşsun diye güzide tarihi eserlerimizin dokusuna, mimarisine, çizgisine şehrin özellikle Abulhayır’ın mekan ve zaman ruhuna  aykırılık teşkil etmeyecek bir eser yapacağız.” diyerek  Ulaş Tepe’ye cevap vermiş oldu.

“BELDE EVLERİN YIKIM TAZMİNATINI KİM KARŞILAYACAK”

CHP Meclis üyesi Onur Çam da başkan Güler’e Sayın bakanım diye hitap ederek, Belde Evlerin yıkımı konusunda bir konuşma yaparak buranın maddi zaralarının kimlerin çekeceğini ve hangi kaynaklardan karşılanacağını sordu. Tazminata hazırmıyız diyen Çam, “Ordu Büyük Şehir Belediyesi projede buranın imar durumunu veriyor, ihaleye çıkıyor, ruhsatı veriyor, projeye ortak oluyor, tapu ve arsa sahibi oluyor, arsa satın alanların paraları Büyük Şehir Belediyesi hesabına yatıyor. Toplam 35 milyon lira resmi kayıtlarda  Büyük Şehirin kasasına girdiği görülüyor. Artık süreç hukuka dayandı. Ordu’ya bundan sonra yatırımcıların gelmesi için bir hukuk güvencesi olmalıdır. Hukukun olmadığı yere hiçbir yatırımcı gelmez. Bu konuda bir sıkıntı yaşarız. Dolayısı ile Ordu Büyük Şehir Belediyesi bu yıkımın bizzat sorumlusudur. 100 milyonlara kadar açılacak tazminatın muhatabıdır. Daha önce aldığımız cevaplar bizi tatmin etmedi. İş makineleri almak için 20 milyon lira kredi çekeceğimiz ve borçlandığımız bu dönemde bu tazminat yükümlülüklerine  hazır mıyız. Bu yıkımlara neden olan imara aykırı ruhsatları veren,  haksız ve imara aykırı izinleri verenlere karşı şikayet işlemleri başlatılacaksa muhalefet olarak bizlere sorulacaksa, o zaman bu sıralarda biz yoktuk. Bu sıralarda şu anda en az mevut 20 tane o dönem onay oyu verdiği meclis üyeleri var. O nedenle buradaki tazminat yükümlülüğünü nasıl ve kim karşılayacak? Hangi kaynaklardan karşılanacak?”diyerek teşekkür etti.

“ANAYASAL HAKLAR İHLAL EDİLMİŞTİR”

Sami Torun’un konuşmalarına cevap veren başkan Güler, Belde evler projesinde Anayasal haklar ihlal edilmiştir diyerek, “Hukuki süreç devam ediyor, şu anda bilgi vermem doğru değil. Daha evvel ne söylediysek aynen geçerli. Burada hukuk devleti olmanın gereği yerine getirilmiştir. Bu aslında yatırımcılar için tercih edilen bir durumdur. Yasalar çiğnenmemiştir, yasalara uygun hareket edildiği için yatırımcının tercih ettiği ortamı oluşturduk. Eğer böyle devam etseydi, Ordu tamamen elden çıkardı ve emsal teşkil ederdi. Kıyı kanunu ve vatandaşların Anayasal hakları ihlal edilmiştir. O nedenle gereği yapılmış ve süreç devam etmektedir” dedi..  Daha sonra CHP gurubunun verdiği bir önerge meclis üyeleri tarafından pek anlaşılamayarak niçin el kaldırdıklarını anlayamayan Meclis üyeleri şaşırdı ve bir çoklarının elleri yarıda kaldı. Başkan Güler de bu önergeyi gelecek oturumda görüşelim diyerek işi tatlıya bağladı.

38 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Park ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı’ndan gelen tekliflerle İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’ndan gelen raporlarla birlikte 38 gündem maddesi görüşüldü. 23 maddenin karara bağlandığı mecliste 15 madde de komisyona havale edildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Seddar Yavuz virüs fırsatçılarını denetledi..Önceki Haber

Vali Seddar Yavuz virüs fırsatçılarını d...

Altınordu Belediyesi Virüse karşı savaş açtı..Sonraki Haber

Altınordu Belediyesi Virüse karşı savaş...

Facebook Yorum

Yorum Yazın