İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Belediye başkanlarından organ bağışına destek..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Belediye başkanlarından organ bağışına destek..
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü “Bağışlanan her organ filizlenen bir candır..” kampanyası nedeniyle Ordu’nun 19 İlçe Belediye başkanlarına çağrıda bulunarak organ bağışına destek vermeleri istendi. Bu konuda birer çağrı yapan Belediye başkanları kısa bir spot video görüntüsü ile organ bağışının önemine değinerek organ bağışına destek verdiler.

Bilindiği üzere, tek tedavi yöntemi organ nakli olan organ yetmezliği, tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Ülkemizde düşük olan organ bağışını artırmak adına Sağlık Bakanlınca her platformda eğitim ve etkinlikler düzenlenmektedir.
Ordu İl sağlık müdürlüğünden yapılan açıklamada, organ bağışı hakkında önemli bilgiler verildi.
Bizler de Ordu İl Sağlık Müdürlüğü olarak daha önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da organ bağışı ve nakli konusunda vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmek ve bağışçı sayısını artırabilmek amacıyla ilimizde gerek sağlık çalışanlarımıza gerekse halkımıza yönelik eğitimlerimizi hızlandırarak devam etmekteyiz.
Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya kadavradan alınan yeni; sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilir.
Organ Bağışı ise; kişi hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesidir.
Sağlık Bakanlığının verilerine göre; 2013-2020 yılları arası ilimizde 12.546 vatandaşımız organ ve doku bağışında bulunmuştur. Söz konusu verilere göre ilimiz Türkiye sıralamasında 13. Sırada yerini almıştır. İlimizde organ nakli için bugüne kadar toplamda 237 Beyin Ölümü tespiti sonrası 82 ailemiz organ nakli için onay vermiştir. Organ nakli için onay veren ailelerimiz, nakil yapılan alıcı hastalarımızın durumlarını merak etmekte olup, bu konuda ailelere gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu vesileyle yakınlarını kaybetmenin acısı ile bu hayırlı kararı verebilen tüm ailelerimize Allah’tan sabır, hayatını kaybeden bağışçılarımıza Rahmet diliyoruz.
Temennimiz bağışçı sayısının daha da artmasının yanında, Beyin ölümü sonrası onay veren bağışçı ailelerinin sayısının da artmasıdır. Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle tüm halkımızın organ bağışına katılımlarını gönülden desteklemekteyiz. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olacağı inancındayız.
İl Sağlık müdürlüğü yaptığı açıklamasında “Organ bağışına dikkat çekmek için hazırladığımız kamu spotuna destekleri için başta Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler olmak üzere tüm İlçe belediye başkanlarımıza teşekkür ederiz” dediler.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uyan Fatsa halkı uyan.. Size zarar verenler yabancı değil..Önceki Haber

Uyan Fatsa halkı uyan.. Size zarar veren...

Aybastı’da balon uçur..Çambaşı yaylasında bisiklete bin..Sonraki Haber

Aybastı’da balon uçur..Çambaşı yaylasınd...

Facebook Yorum

Yorum Yazın