AŞKIN KANDİL - evde kal

Başkan Güler, “Çirkinleşen Şehirlerin sebebi imardır”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Güler, “Çirkinleşen Şehirlerin sebebi imardır”
Ordu'da inşaatı mühürlenen BELDE EVLERLE ilgili bir takım unsurların kullanılarak yeniden algı yaratma çabalarının oluşmaya başlaması üzerine Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler bir kez daha sessizliğini bozdu.. Ordu'nun Altınordu ilçesi Kirazlimanı Mahallesi'nde inşaatı Büyükşehir Belediye Meclis kararıyla mühürlenen ve hukuki süreç başlatılan 3 gökdelenle ilgili bir takım unsurların kullanılarak yeniden algı yaratma çabaları oluşmaya başlayınca Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, yeni bir açıklama yaparak,” Çirkinleşen Şehirlerin sebebi imardır. SOKAK DEDİKODULARINA BAKMIYORUZ” dedi..

Ordu Büyük Şehir Belediye başkanı Dr. M. Hilmi Güler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kesin  talimatı olduğunu hatırlatarak, "Sayın Cumhurbaşkanımız 'Valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum. Dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyelim. Bu konuda bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır' demiştir. Bu talimat, Sayın Cumhurbaşkanımızın valiler ve belediye başkanlarına çok kesin ve kati bir  talimatıdır. Biz de aldığımız bu talimat gereği, tekrarlıyoruz. Bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır. Biz buna odaklanıyoruz, sokak dedikodularına bakmıyoruz" dedi.

 

"HUKUKEN BU İŞİ KÖKÜNDEN ÇÖZMEK NİYETİNDEYİZ"

 

Özellikle bu konuda adeta son sözü söylercesine açıklamalarda bulunan Başkan Hilmi Güler, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok net bir talimatının olduğunu söyledi. Ordu'da dikey mimari tarzında bu tip yapılaşmaya müsaade etmeyeceklerini belirten Başkan Güler, "Daha önce de söyledik. Sahiller herkesin ve bu vatandaşın Anayasal hakkı. Bu noktada başlattığımız hukuki süreci kararlı bir şekilde yakından takip ediyoruz. İmar hem yolsuzlukların, hem rantın, hem de çirkinleşen şehirlerin en temel sebebidir. Dolayısıyla biz kararlıyız ve buna izin vermeyeceğiz. Hukuken de bu işi kökünden çözmek niyetindeyiz. Her zaman dediğimiz gibi bir tane yanlış yaptığınız zaman emsal teşkil eder, örnek olur, başkaları da ister. Ancak kimsenin Ordu'yu kirletmeye hakkı yok" ifadelerini kullandı.

 

"SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN KESİN EMRİ VAR"

 

Başkan Güler, özellikle bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kesin talimat verdiğini hatırlatarak, "Sayın Cumhurbaşkanımızın valilere ve belediye başkanlarına kesin bir talimatı vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum. Dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyelim. Bu konuda bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır' demiştir. Bu talimat, Sayın Cumhurbaşkanımızın valiler ve belediye başkanlarına çok kesin ve kati bir  talimatıdır. Biz de aldığımız bu talimat gereği, tekrarlıyoruz. Bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır. Biz buna odaklanıyoruz, sokak dedikodularına bakmıyoruz" şeklinde konuştu.  

 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı'nda Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen "Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı"nda yaptığı konuşmasında, "Şehirlerimiz gecekonduların, zevksiz binaların, sanat ve estetik değeri olmayan yapıların istilasına uğradı. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide aklınıza ne gelirse yoğun bir üretimin yaşandığı dönemden geçiyoruz. Daha da devam edecek. Bundan sonra hamdolsun medeniyetimizin hem ihyası, hem inşası için çok daha fazla gayret gösterme imkanına sahibiz. Fakat ben, valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum. Lütfen, şu dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyelim. Bu konuda bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır. Biz buna odaklanmalıyız. Şehirlerimizin çirkin binalarla kirletilmesine daha fazla tahammül edemeyiz. Köylerimizi, yaylalarımızı çirkin yapıların istilasına izin vermemeliyiz" ifadelerini kullanmıştı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İki günlük Gezisini tamamladı, Ordu’dan ayrıldı..Önceki Haber

İki günlük Gezisini tamamladı, Ordu’dan...

Yılın ilk konseri bu akşam..Sonraki Haber

Yılın ilk konseri bu akşam..

Facebook Yorum

Yorum Yazın