EN ÜST EVDE KAL 24 temmuz gazeteciler - BAYRAM
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Bakan Pakdemirli, Bolaman’ı Ordulu’dan daha iyi tanıyor..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Pakdemirli, Bolaman’ı Ordulu’dan daha iyi tanıyor..
Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi sanki bir sır gibi hala içeriği korunuyor. Vali Ordu’ya yeni geldi, Bakan Pakdemirli geldi. Projeyi öve öve bitiremedi. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi Tanıtım ve Değerlendirme Toplantısına katılmak, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Ordu’ya geldi. Proje için yaptığı konuşmasında sanki Ordu’yu ve Bolaman ırmağını Ordu halkından daha iyi tanıyormuş gibi, “Bolaman, hem Karadeniz’in hem Türkiye’nin kuzey yıldızı olsun” diyerek büyük umut verdi. Bizde merak ediyoruz, “BAKAN BEKİR, HAVZA PROJESİ NASIL FİKİR?” içeriğinin açıklanmasını bekliyoruz..

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, ilimizdeki programına ilk olarak Ordu Valiliğini ziyaret ederek başladı. Ordu Valiliğine gelişinde Şeref Defteri'ni imzalayan Bakan Pakdemirli ardından makama geçerek, Vali Tuncay Sonel’e hayırlı olsun dileğinde bulunarak, Ordu Valiliği görevinde başarılar diledi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, ”Ordu’ya ayrı bir önem veriyoruz. Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi de bizim için çok önemli ve bu projeyi çok önemsediğimizi yakından ilgilendiğimizi özellikle belirtmek isterim” diye konuştu ve projenin örnek olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Pakdemirli, Vali Tuncay Sonel tarafından verilen brifing sonrası Ordu Valiliği’nden ayrılarak, Ordu Büyükşehir Belediyesine geçti. Ordu Büyükşehir Belediyesi ziyareti esnasında Bakan Pakdemirli’ye Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi’nin detayları hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Bakan Pakdemirli; “Hem Ordu, Hem de Bölge İçin Büyük Bir Yatırım Olacak”

Ordu Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi Tanıtım ve Değerlendirme Toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Ordu’nun 12, Tokat’ın 3 ilçesini kapsayan bu güzel havzamızın korunmasına ve geliştirilmesine yönelik başlatılan entegre havza projesinin Ordu’ya ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.  2020-2027 döneminde uygulanacak Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi, havza içerisindeki doğal kaynakların korunmasına, ekonomik gelişmeye, tarım ve turizmden, ulaşım ve istihdama kadar birçok alanı kapsayan çok yönlü ve uzun soluklu bir projedir. Orman Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülecek bu proje hem Ordu, hem de bölge için büyük bir yatırım olacaktır” dedi.

“BOLAMAN HAVZASI, CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Konuşmasında Karadeniz’de yaşanan sel ve heyelan olaylarına dikkat çeken Bakan Pakdemirli, ”Bolaman havzası, sadece heyelan ve taşkınlarla aklımızda kalacak bir yer değil. Havzanın ne kadar verimli topraklara sahip olduğunu, buranın suyunu, taşını, toprağını gelip görmek için can atan milyonlarca turist olduğunu biliyoruz. Bu potansiyeli, bu cevheri tüm Türkiye’ye daha iyi tanıtmak, doğal kaynaklarımızı koruyarak daha çok üretime çevirmek, istihdam olanaklarını arttırarak vatandaşlarımıza memleketlerine geri getirmek istiyoruz. Hedefimiz; bölgeyi rehabilite etmek, iklim olaylarının etkisini en aza indirmek. İstiyoruz ki, Bolaman cazibe merkezi olsun. Bolaman, hem Karadeniz’in hem Türkiye’nin kuzey yıldızı olsun” şeklinde konuştu.

“YÖRE HALKININ EKONOMİK VE SOSYAL YAŞAMLARI İYİLEŞECEK”

Yaklaşık 160 bin hektar alanı kapsayan Bolaman Entegre Rehabilitasyon Projesi kapsamında havzadaki bitki örtüsü, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanma, yöre halkının sosyoekonomik durumunu iyileştirilmesi, sellerin yıkıcı ve zararlı etkilerinin azaltılması yönünden fayda sağlamayı amaçladıklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, ”Biz, Bolaman’ın tüm kaynakları zenginleşerek korunsun istiyoruz. Temiz içme suyu için alt yapı tamamlansın, ulaşım sorun olmaktan çıksın, bölge kazansın, memleket kalkınsın istiyoruz. Bu projenin 2 milyardan fazla maliyetle 7 yıl içerisinde hayata geçmesini planladık. Ayrıca ulusal ve uluslararası standartları karşılayacak çevresel ve sosyal kriterleri içermesini hedefledik” dedi.

Yapılacak çalışmalar sayesinde Bolaman havzasının korunacağını, bölgede yaşayan insanlara yeni iş imkanları sağlanacağını ve yöre halkının ekonomik, sosyal yaşamlarının iyileştirileceğini kaydeden Bakan Pakdemirli, ”Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında yürütülecek tarımsal projeler 5 eylem grubu ve 29 farklı faaliyetten oluşmaktadır. Sürdürülebilir tarımsal üretim, tarıma yönelik sanayi alt yapısının geliştirilmesi, etkin bir pazarlama ağının oluşturulması ve üreticilerin teknik ve mesleki kapasitelerinin geliştirilmesi öne çıkan konulardır”şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’YE MUKAYESELİ BİR AVANTAJ SAĞLAYACAK”

Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi’nin bölgeye zenginlik ve hayat kalitesi kazandıracağını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “7 yıllık bir yolculuğa çıkıyoruz. Proje sonuçlandığında bölgemize zenginlik ve hayat kalitesi kazandırmış olacak. Dünyada bu tür projeler görülebilir ama böyle bir projenin Ordu’ya kazandırılacak olması ayrı bir başarı hikâyesidir. Bu proje henüz anlaşılabilmiş değil ama sonuçlandığı vakit tarımda, hayvancılıkta, içme suyunda ve gıdada Türkiye’ye mukayeseli bir avantaj sağlayacak. Bu çalışmalardan dolayı öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Tarım ve Orman Bakanımıza Ordu halkı adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BİR BAŞARI HİKÂYESİ YAZACAĞIZ”

Projede emeği gecen herkese teşekkür eden Ordu Valisi Tuncay Sonel, “Muhteşem Bolaman Havzası Projesi’nin hem Ordu’muza hem de ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, tüm bakanlarımıza ve projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ordu deniziyle, yaylasıyla, misapirverliğiyle en nadide yerlerden birisi. Eminim ki Ordu değerleriyle, tecrübeli ve yıllarca bakanlık yapmış Belediye Başkanıyla, siyasetçisiyle, vekilleriyle, iş dünyasıyla yapılanın üzerine daha çok ekleyerek bir başarı hikâyesi yazacağız” şeklinde konuştu.  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AŞKIN TÖREN’DEN “ARABALI SİNEMA” ETKİNLİĞİ..Önceki Haber

AŞKIN TÖREN’DEN “ARABALI SİNEMA” ETKİNL...

Milletvekili Ergün Taşçı adam dövmeye mi başladı?Sonraki Haber

Milletvekili Ergün Taşçı adam dövmeye mi...

Facebook Yorum

Yorum Yazın