4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Ayhan Kurt’un Gazetemiz aleyhinde açtığı 50 bin liralık tazminat davası ret edildi.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ayhan Kurt’un Gazetemiz aleyhinde açtığı 50 bin liralık tazminat davası ret edildi.
Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Suriye’li öğrencileri taşıma ihalesinde 2 milyon liralık ihale yolsuzluğu ile ilgili Ocak 2018 tarihinde yayınladığımız haber nedeniyle gazetemizi yalan ve iftira içeren haberler yaptığımız iddiasıyla İlçe Milli Eğitim şube müdürü Ayhan Kurt İstanbul 2. Asliye Hukuk mahkemesine gazetemiz sahibi Osman Şahin aleyhine 50 Bin TL’lik tazminat davası açmıştı. Mahkeme haberlerimizi doğru buldu ve davanın reddine karar verdi.

O tarihten bugüne  kadar devam eden mahkeme nihayet sonuçlanarak İstanbul’dan gelen bu güzel ve mutlu edici haberle Adalet bir kez daha tecelli etti.. Mahkeme verdiği gerekçeli kararında yayınlanan haberimizde kamu yararı bulunduğu, haberimizin objektif sınırlar içersinde kaldığı, basının Anayasanın 28. Maddesinde belirtilen özgürce yayın yapma ve halkı aydınlatma, yönlendirme konusunda ayrı bir görevi olduğuna vurgu yaparak, davacı kişinin kişilik haklarına bir saldırı bulunmadığı kanaatine varılarak davanın reddine karar verdi.

HABERİMİZİ PAYLAŞANLAR ÇARK ETTİLER..

Gazetemizde yayınlanan bu haberleri alıntı yaparak kullanan Kamudan haber.net haber sitesi ile Te bilişim yazılım internet siteleri yetkilileri hakkında da aynı dava açılmış ve bu iki site yetkilisi ile ne şekilde anlaşma yapıldığını bilemiyoruz, ancak, davacının vekilleri ile anlaşarak davadan feragat ettikleri gerekçeli mahkeme kararında açıkladı.  Yani kendileri  yazmadıkları halde alıntı olarak kullandıkları haberin dava aşamasında niçin feragat ettikleri, neden çark ettikleri de merak ediliyor. Gazetemiz adına devam eden davada verilen karar da başarı ile sonuçlanmıştır. Adaletli ve doğru karar veren hakimlerimizi bir kez daha kutluyor ve tebrik ediyoruz.

HABERİN İÇERİĞİNDE NELER VARDI?

O gün yayınladığımız haberin içeriğini kısa olarak hatırlatmak istiyoruz. İşte suç teşkil etmeyen haberimizin doğruluğu bir kez daha mahkeme kanalı ile tescil edilmiş bulunuyor.

“Kağıthane İlçe Milli Eğitimde 2 milyonluk  ihale yolsuzluğu. Müdür yardımcısı Ayhan Kurt görevinden alındı..” başlığı ile yayınladığımız haberimizde “Okullara eğitim için taşınan Suriye’li öğrencilerin taşıma ihalesini alan bir turizm firması, taşınmayan öğrencileri taşınmış gibi gösterilerek, elde edilen paraların yüksek mercilere rüşvet olarak dağıtıldığı iddia edilmiş, adı ihale yolsuzluğuna karışan müdür yardımcısı Ayhan Kurt, 2 aylık geçici izine ayrılarak, buradan İzmit’in bir ilçesine öğretmen olarak  gönderildiği öğrenildi.  Suriye’li öğrencilerin taşıma ihalesi için yapılan ihale sonucunda hiçbir Suriyeli’nin taşınmadığı iddia edilerek turizm firmasına iki milyon liralık ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Ancak, inceleme yapan müfettişlerin de olayı kapattıkları ve örtbas ettikleri iddia ediliyor” şeklindeydi..

YÜCEL TURİZM SUÇ DUYURUSNDA BULUNMUŞ HABERE TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ..

Aynı ihaleyi her yıl alan aynı turizm firması Kağıthane’de faaliyeti olan YÜCEL TURİZM bu ihaleyi 2 milyon lira bedelle alarak, Öğrencileri taşımadığı halde taşınmış gibi gösterildi. Şube Müdürü Ayhan kurt 350 bin liralık jipe binerek olayı taçlandırdı. Ardından Eylül Ekim Kasım ve Aralık dönemlerine ait Suriyeli öğrencilerin taşıma ihalesi yapılıp taşınma işlemi gerçekleşmedi. Bakanlık müfettişleri yapılan  şikayetlerle ilgili soruşturma başlatmıştı.

Bu haberimiz üzerine YÜCEL TURİZM İşletme sahibi İstanbul C. Savcılığına suç duyurusu yaparak şikayetçi olmuş, fakat Savcılık haberin doğru olduğu gerekçesiyle suç görmeyerek KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA dair TAKİPSİZLİKKARARI vermişti..

AYHAN KURT OLAYI YALANLAMIŞTI..

Haberlerimize yasal hakkı olarak cevap veren o zamanın müdür yardımcısı  Ayhan Kurt, haberi yalanlamış kendisi böyle bir olayın olmadığını, Ankara’dan Müdürlüğe gelen ve inceleme yapan müfettişlerin genel anlamda rutin bir inceleme yaptığını  ve böyle bir yolsuzluk iddialarının aslı olmadığını ifade ederek, “Bu bir iftiradır, yalandır. Böyle bir suçlamada bulunan kişi savcılığa şikayet etmelidir, bu karalamak, terbiyesizlik ve çok ayıp bir şeydir. Siz de haber yaparken insanlara leke düşürmemeye çalışın, savcılık ve müfettiş raporu olur haberinizi yaparsınız”diyerek, müfettiş raporlarını istediğimizde ise raporun gizli olduğu gerekçesiyle kamu oyu ile paylaşılamayacağını söylemişti.

HABERLERİMİZ YAYINDAN KALDIRILDI..

Gazetemizde bu konuda yayınladığımız haberlerden rahatsız olan Ayhan Kurt, mahkeme kararları ile bütün haberlerimizi ve ses kayıtlarına erişim engeli koydurarak yayınını engelletmişti.

Biz de bu konuda 18.07.2019 tarihinde Milli Eğitim bakanlığına şikayette bulunarak aşağıdaki haber linklerinin neden yayından kaldırıldığını sormuştuk. Ancak tarafımıza tatmin edici bir açıklama yapılmamıştı..

ERİŞİM ENGELİ : http://yongazetesi.com/video-detay/suriyeli-tasinma-ihalesinde-inanilmaz-yolsuzluk/139/ (SES KAYDI)

ERİŞİM ENGELİ :1-  http://yongazetesi.com/haber/saibeli-mudur-ayhan-kurt-esenlere-sube-muduru-olarak-atandi/9225/ (Haber metni)

2-http://yongazetesi.com/haber/suriyelileri-tasima-ihalesinde-iki-milyonluk-vurgun/8802/ 

OLAY MECLİS TAŞINMIŞTI!..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, olayı TBMM’ye taşımış, ihale yolsuzluğuna ilişkin inceleme yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişlerinin de olayı kapattıkları söylenen skandala ilişkin bir soru önergesi vermişti. Suriyeliler kullanılarak yapılan yolsuzluk olayının ilk olmadığının altı çizilen önergede “Suriyeli çocukların eğitiminden sorumlu olanlar, eğitim vermediği gibi, yolsuzluklarını da onların üzerinden yapıyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Konunun aydınlatılması için Meclise sunulan önergede Bakan Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle konuyla ilgili sorular sorulmuş ve cevaplanması için yazılı önerge vermişti.

AYHAN KURT GÖREVİNDEN ALINMIŞTI

Haberimizde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Suriye’li ve engelli öğrencilerin okullara  taşınma ihalesi 2 milyon lira bedelle her yıl aynı şirket olan ve Kağıthane’de bulunan YÜCEL Turizm isimli bir firmaya verildiği ve hiçbir Suriye’li öğrencinin taşınmadan ihale bedelinin ödendiğini gündeme getirmiştik.  İşte bu haberimiz Kağıthane’de ve İstanbul ve Türkiye genelinde  bomba etkisi yapmıştı.

Bu nedenle şube müdürü Ayhan Kurt, görevinden alınarak çeşitli yerlere tayin edilmiş, fakat işini ayarlamak için izin alarak göreve başlamamıştı. Son olarak yine İstanbul Esenler İlçe Milli Eğitim müdürlüğü Müd. Yardımcılığı görevine başlamıştı.

SON GÖREV YERİ KALPAKLI..

Yaptığımız araştırmalara göre, Ayhan Kurt’un son görev yeri Tekirdağ Kalpaklı ilçe Milli Eğitim müdürlüğünde müdür yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Tüm yaşanan bu usulsüz olaylardan sonra usulsüz ihale hakkında yapılan şikayetlerin sonucunun nasıl sonladığı konusunda her hangi bir açıklama yapılmadı. Sadece biz gazetecilik mesleğimiz konusunda haklı olduğumuz bir kez daha ispatlanmış oldu.. Adaletli ve adil bir karar veren hakimlerimize teşekkür ediyoruz.

İŞTE İSTANBUL 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNİN VERDİĞİ KARARIN ÖNEMLİ BÖLÜMLERİ.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALTINORDU ESNAF KEFALETTEN UCUZ FAİZLİ KREDİ..Önceki Haber

ALTINORDU ESNAF KEFALETTEN UCUZ FAİZLİ...

Esnaf Büyük Şehirden nasıl destek alacak?Sonraki Haber

Esnaf Büyük Şehirden nasıl destek alacak...

Facebook Yorum

Yorum Yazın