EN ÜST EVDE KAL 24 temmuz gazeteciler - BAYRAM
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

AYASOFYA’YA GİDENLER FAHİŞYLE BULUŞACAK..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AYASOFYA’YA GİDENLER FAHİŞYLE BULUŞACAK..
Gazeteci yazar Sebahattin Önkibar yayınladığı bir videoda Ayasofya konusuna değinerek, Ayasofya’nın ibadete açılması konusunda Ayasofya’da namaz kılmaya gidenlerin Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan dahil, “AYASOFYA’YA GİDENLER FAHİŞYLE BULUŞACAKLAR” dedi.. Kibar’ın Youtube’de kendi özel sayfasında paylaştığı videoda Ayasofya’da bulunan Hıristiyan Prenses Zoe’nin ikonları kaldırılmazsa Camiye gidenler ilk kez bir fahişe önünde namaz kılacaklarını söyledi..

AK Partinin Milletvekili adayı olan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun kendisinin İskenderpaşa cemaatinin müridi olduğunu TV’de açıkladığını söyleyen Sebahattin Önkibar, sağlık bakanının bu cemaate mensup olduğunu ifade etti..

Cemaatlerin bizzat kabinenin içinde olduğunu açıklayan Önkibar, R. Tayyip Erdoğan’ın fahişe ile buluşacağını onun sözlerinden duyduğunu ifade ederek, "Camide fahişe olur mu? Fakat, ikonlar ortadan kaldırılmazsa Fatih'in emaneti Ayasofya, fahişe Zoe ile fahişenin sergilendiği dünyadaki ilk cami olacak." dedi. Bu ikonların kaldırılmazsa  Ayasofya camiinde namaz kılanlar ilk kez bir fahişe ile buluşmuş olacaklarını söyledi.

Ayasofyanın müze statüsünün kaldırılarak cami olarak ibadete açılması kararıyla birlikte, tarihi yapıdaki Hıristiyanlık ile ilgili ikon ve mozaiklerin varlığı tartışmaya açıldı. 

Bu konudaki son açıklamayı Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı. Kalın Ayasofya'daki eserlerin yerinde duracağını, ancak üstünün  perde sistemi ile kapatılacağını söyledi. ,

İNTERNETTEN YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMAYA GÖRE ZOE KİMDİR?

ıı. basileios'un yeğeni olan zoe (zoi), 978 doğumludur. 47 yaşında prenses, 50 yaşında ise imparatoriçe olmuştur.

Babası tarafından everildiği memur asalet sınıfının bir temsilcisi olan istanbul valisi romanos argyros ile mutsuz oldu (1028-1034). fani hayatın nimetlerine olan susuzluğu onu yakıp kavuruyordu. evliliğinde sevgisiz kaldığı yetmezmiş gibi aidatı da elinden alınmıştı. aşkı bulduğu vakit imparator eşini gözden çıkarmaya hazırdı. nitekim harem ağasının kardeşi olan köylü çocuğu genç mikhail'e aşık olunca ihtiyar eşini ortadan kaldırttı. bu olayın akşamı da genç aşkıyla evlendi. böylece mikhail, imparator oldu (1034). lakin bu sırada 56 yaşında olan zoe umduğunu yine bulamadı. zira genç aşkının ona olan ilgisi tahta çıkar çıkmaz son buldu. üstelik önceki eşine karşı davranışından ötürü tehlike addedildi ve göz hapsine alındı (1034-1041).

4. mikhail ölünce yerine yeğeni 5. mikhail geçti. zoe bu imparator tarafından manastıra kapatıldı. bu olayın ardından asalet ve kilise sınıfı birleşip 5. mikhail'i tahttan indirdiler ve zoe ile kardeşi theophano'yu tahta çıkardılar (nisan 1042).

zoe ve kardeşi theophano'nun ortak iktidarı çok kısa sürdü. kabiliyetsizlikleri bir yana, aralarında büyük bir nefret vardı. bu halde yürütme kontrolden çıktı. iktidarı bir erkeğe bırakma kanaati doğdu. böylece zoe üçüncü evliliğini yapacaktı. senatör konstantinos ile evlendi ve konstantinos imparator oldu. zoe 64 yaşında idi.

konstantinos, saltanatını zoe ve kardeşi ile paylaştı. hep beraber devlet hazinesini har vurup harman savurdular. zoe ile konstantinos arasındaki ilişki hayli genişti. zoe, imparator eşinin ikinci karısının yeğeniyle apaçık aşk ilişkisi içinde oldu. bu arada halkın tepkisini de umursamıyordu. imparator olan eşi konstantinos ise metresini saray törenlerinde zoe ile birlikte takdim edecek denli rahattı...

1050 yılında hayata gözlerini yuman zoe; dönemin ünlü düşünürü mikhael psellos'a göre dindar görünüşlü fakat değersiz, anlamakta hızlı fazla konuşmakta yavaş, harcamalarda çok eli açık fakat kaprisli biriydi. özellikle parfüm ve güzel kokulu yağlara çok düşkündü.

zoe'nin, şu sıralar tartışmalara yol açan ayasofya'daki mozaiğinin ne zaman konulduğu  ise kesin olarak bilinmiyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Düğün, Nişan ve Cenazeye katılmak için süreler kısaltıldı..Önceki Haber

Düğün, Nişan ve Cenazeye katılmak için s...

Oda başkanı küçük esnafı korumak için mücadele başlattı..Sonraki Haber

Oda başkanı küçük esnafı korumak için mü...

Facebook Yorum

Yorum Yazın