EN ÜST EVDE KAL 24 temmuz gazeteciler - BAYRAM
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Av. Yahya Kemal Yılmaz’ı Baro’ya da şikayet ettik..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Av. Yahya Kemal Yılmaz’ı Baro’ya da şikayet ettik..
Akkuş Belediye başkanı İsa Demirci’nin avukatlığını yapan ve mahkemede kendisini temsil eden Ordu Barosu avukatlarından Yahya Kemal Yılmaz, bizden aldığı ücret karşılığında SERBEST MESLEK MAKBUZU kesmediği gerekçesiyle yaptığımız şikayet karşılığında Vergi Usul kanunu gereğince hakkında cezai işlem uygulanmıştı. Bu nedenle Avukat Yılmaz’ı bir de idari yönden BARO açısından soruşturma açılması için ayrı bir şikayette bulunduk. Sonucunu merakla bekleyeceğiz, bakalım baro bu işe ne diyecek?

Ancak, hak, hukuk ve adalet arayan  Baroya bir avukatı şikayet etmek de ücrete tabiii.. Hemde 250 kayme.. Bir avukattan şikayetçi olacak vatandaş parası yoksa, derdini kimselere yasal yoldan anlatamayacak. Çünkü, zaten madur olan her vatandaşın bu ücreti ödeme imkanı olamaz.

Şimdi Ordu Barosu ilgili yönetim kurulu  bu konuda toplanarak bir karar verecek.  Yönetmeliğe göre de Komisyonun bir yıllık süresi var. Hiç fark etmez, biz iki yıl da bekleriz. Yeterki, adaletli bir karar verilsin. Eeee… Şimdi Baronun vereceği kararı merakla bekliyoruz.

MALİ AÇIDAN YASAL DÜZENLEMELERİ  AŞAĞIDA AÇIKLIYORUZ..

Mahkemelerce hükmolunan avukatlık ücretlerinin davayı kazananlara ödenmesi KDV nin konusuna girmez. Ancak bu paralardan sözleşmeleri gereği ücret karşılığı çalışanlar dışında kalan avukatlara intikal eden kısım, serbest meslek kazancı kapsamında vergiye tabi olur. Avukatlar aldıkları bu para için davayı kazanana serbest meslek makbuzu düzenler ve makbuzda alınan tutar üzerinden KDV hesaplayıp ayrıca gösterirler.Mahkeme kararında ‘’KDV hariç’’ şeklinde bir ifadenin yer almaması halinde, vekalet ücretinin kdv dahil olduğu kabul edilir ve iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanan KDV, düzenlenen serbest meslek makbuzunda gösterilir.

Muhasebe alanında sıklıkla kullanılan bir söz vardır: “KDV’de tahsilat değil tahakkuk esastır.” Bu ilkeyi daha basit bir dille anlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu ilke bize hizmetin verildiği anda ve tahsilat işleminin yapıldığı anda “SERBEST MESLEK MAKBUZU”nun kesilmesi gerekliliğini anlatmaktadır.

Serbest Meslek Makbuzu Geç Kesilirse Ne Olur?

Bu durumda Vergi Usul Kanunu uyarınca “USULSÜZLÜK” yapılmış olur. SMM hizmetin sunulduğu yani işin bittiği anda ya da hizmetin karşılığı olan paranın tahsil edildiği tarihte kesilmek zorundadır.

Avukat Meslek Grubu SMM’yi Ne Zaman Kesmelidir?

Avukatlar serbest meslek makbuzunu takip ettikleri davanın kesinleşmesiyle birlikte kesebilirler. Bu hususa dair 2019 yılı güncel içtihat metni aşağıda yer almaktadır. Bu doğrultuda avukatların verdikleri hizmetlerde vergiyi doğuran olayın takip edilen dosyanın kesinleşmesiyle gerçekleştiği ortak bir kabule dayandırılmış oldu.

Bilindiği üzere Avukatlık mesleği de serbest meslek erbabı içerisinde yer alan bir meslek grubudur. Serbest çalışan bir avukat herhangi bir işverene bağlı olmadan, kendi ilim ve mesleki bilgisi ile kazandığı parayı belgelendirmek zorundadır. 

Avukatlar için 2 ayrı çeşit vekalet ücreti söz konusudur. Bunlardan ilki henüz davaya hazırlık aşamasında sözleşmesel olarak anlaşılan ücret; ikincisi ise davanın kazanılması durumunda karşı vekalet ücretidir.

VUK md 236 uyarınca tahsilat anında serbest meslek erbabı avukat 2 nüsha serbest meslek makbuzu düzenlemek mecburiyetindedir.

“İstanbul Barosu mensubu avukat, takip ettiği dosyalarda serbest meslek makbuzu düzenlemediği gerekçesi ile cezalı KDV tahriyatı yapılması ve özel usulsüzlük cezası kesilmesi işlemlerinin iptali istemi ile dava açtı. İstinaf incelemesinden de geçerek kesinleşen İstanbul 8. Vergi Mahkemesi’nin 22.10.2018 gün ve 2018/96 E. 2018/2768 K. no’lu kararı ile, aksine bir hüküm yoksa, avukatlık hizmetinde takip edilen dava veya işin kesin hükümle sonuçlanması ile birlikte vergiyi doğuran olayın gerçekleşeceği, icra takiplerinin, alacağın tam olarak tahsili ile sonuçlanmış olacağı ve KDV’yi doğuracak olayın gerçekleşeceği gerekçeleri ile davanın kabulü ile işlemin iptaline karar verildi.”

Banka Aracılığı İle Ödenen Para İçin Aynı Anda Makbuz Kesmek Gerekir Mi?

Öncelikle şunu belirtmemizde fayda var; tutarı 7.000 TL’yi aşan her türlü ödemenin banka aracılığı ile yapılması zorunluluğu getirildi Maliye Bakanlığı tarafından. Bu kapsamda makbuz keserken kendinizi ele vermeyin. Bu uygulama 2003 yılından beri devam etmektedir.(Cezası en az 1.900 TL, özel usulsüzlük)

Banka hesabınızda yüksek miktarlar içeren hareketlilikler var ise, vergi müfettişleri bu durumu incelemek isteyebilirler.

BU YASAYA GÖRE ORDU BAROSUNUN VERECEĞİ KARARI MERAKLA BEKLİYORUZ..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ünlüler kilo vermek için spor salonuna koştular..Önceki Haber

Ünlüler kilo vermek için spor salonuna k...

Av. Haluk Murat Poyraz istifa etti..Sonraki Haber

Av. Haluk Murat Poyraz istifa etti..

Facebook Yorum

Yorum Yazın