4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Av. Poyraz, “Tertemiz mazim var” kimseye kirletmem diyor..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Av. Poyraz, “Tertemiz mazim var” kimseye kirletmem diyor..
Ordu Barosu eski başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, yayınladığımız haber üzerine WhatsApp üzerinden bir açıklama gönderdi. Ancak, bu gibi açıklamaların dahi resmi yasal olarak yazılı ve tebliği yerine geçmediği halde bizi karalama haber yapmakla, temiz mazisini kirletmekle itham eden açıklamasını mecbur olmadığımız halde gazetecilik kurallarında etik olmasa da mertlik ve ilkelerimiz gereğince objektif olarak aynen yayınlıyoruz. Çünkü bizim kendimizden korkacak, şüphe duyacak, hiçbir yalan ve yanlışımız yoktur.

Avukat Poyraz’ın  WhatsApp’dan yazarak yaptığı açıklaması elbetteki inandırıcı ve yasal bir yanı olmadığı halde aynen yayınlıyor ve açıklamanın altına da kendi görüşlerimizi açıklayarak bir kez daha kamu oyunun gündemine sunuyoruz.

AV. H. MURAT POYRAZ’IN AÇIKLAMASI AYNEN ŞÖYLE :

Sayın Osman ŞAHİN,

İnternet sitesi ve sosyal medya hesaplarınızda "görevimin bitmesine rağmen karar alıp imza attığımı"  ve "meslek etik kurallarına aykırı hareket ettiğimi" ileri sürdüğünüzü öğrendim.

Bilindiği üzere 10-11 Temmuz 2021 tarihinde Baromuzun seçimli olağan genel kurulunda yeniden aday olmadım. Genel kurul öncesi yapılacak son yönetim kurulu toplantısında karar verilmek üzere henüz karara bağlanmamış tüm dosyaların muhakkik raporlarının tamamlanmasını ve gündeme eklenmesi talimatını verdim.

Şikayetiniz ile ilgili rapor 9 Temmuz tarihinde yönetim kurulunda tartışılmış ve karara bağlanmıştır. Kararda  tarih açık olarak gözükmektedir. Kararlar yazıldıktan sonra imzaya sunulmakta olup e-imza ile imzalandığı tarih 12.07.2021 tarihidir. Yani görev süremden sonra alınmış bir karar yoktur.

Az çok hukuk bilgisi olanlar bilir ki asıl olan karar tarihidir. Mahkemelerde gerekçeli kararların daha sonra yazıldığı da bilinen gerçektir. Karar tarihi ile yazım tarihi arasına hafta sonu girmiş olup henüz yapılan genel kurul da kesinleşmemiş yeni başkan ve yönetim mazbatasını alıp göreve başlamıştır. Devlette devamlılık ilkesi gereği mazbata alınıncaya kadar görev devam etmektedir.

Verilen karar Ordu Cumhuriyet Başsavcısı tarafından da görülüp imzalanmış, bir usulsüzlük de tespit edilmemiştir.

Görev sürem boyunca hukukun üstünlüğü, hak ve özgürlükler konusunda verdiğim mücadele bağımsız, tarafsız ve objektif bakan kamuoyunun takdirindedir.

Meslek etiğinden bahsetmişken gazetecilik etiği gereği durumu bizzat bana sorabilecek iken yapmayıp karalama amacıyla paylaşım yapmanızıda kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

İş bu metni "DÜZELTME HAKKI" kapsamında paylaşım yaptığınız internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşmanızı rica eder, çalışmalarınızda adil, objektif, bağımsız ve tarafsız olmanızı dilerim.

7201 sayılı tebligat kanununa göre tebligat çıkartacak makamlar belirlenmiştir. Mahkeme kararını mahkeme yazı işleri tebliğe çıkartır.

Sikayetli avukatın yaptığı iş vekaletnamesindeki yetkiye istinaden mahkeme kararını ilgi tutarak düzeltme hakkının kullanılması olarak değerlendirildi.

Kararı begenmeyebilir ve yasal haklarınızı elbette kullanabilirsiniz. Ancak tertemiz mazimi kimseye lekeletmeyecegimi biliniz.

Gerçek gazeteciyseniz düzeltme metnini yorumsuz yayınlar ve kamuoyunun takdirine bırakırsınız. Yoksa hukuki bir girişim yapacak değilim. İyi çalışmalar.

Av. Haluk Murat POYRAZ

SAYIN AVUKATA CEVABIMIZDIR :

Baro eski başkanı Av. Haluk Murat Poyraz’ın yaptığı açıklamasına karşı cevap vererek haklıyı ve haksızı kamu oyunun karar vereceğini, suçluyu ve suçsuzu da adaletin tayin edeceğinin bilinmesini istiyoruz.

Sayın Poyraz yaptığı açıklamasında elbette cevap hakkı doğmuştur. Bu haklı veya haksız olduğunu ifade etmez. Ancak bizim haberimizde belirttiğimiz gibi başkanın kendisine, sadece, “Mahkemelerin kararını karşı tarafa avukatların tebliği etmesi konusunda yasal bir madde olup olmadığını”sorduk ama maalesef cevap yok.

Ancak, burada Av. H. Murat Poyraz cevap vermekte sıkışınca müvekkili hakkında vekalet olduğunu ve 7201 sayılı tebligat kanununda “Mahkemelerin kararını  avukatlar tebliği eder veya edebilir”diye böyle bir maddenin varsa gönderilmesini istedik, maalesef aldığımız cevap dolaylı ve farklı oldu. Bunu sayın avukat açıklamasında da açıkça kendisi  yazmıştır.

Bizim gazetecilik mesleği etiğimizden her hangi bir şüphemiz yoktur. Sizlerin hukuki ve vicdani sorumluluğunuzda verdiğiniz kararınızla da açıkça ortaya çıkmıştır.

Biz mesleğimizi birilerini karalamak, birilerini suçlamak veya aşağılamak gibi bir niyetimiz asla olamaz. Gerçekler ne ise aynı yazar, görevimizi yerine getiririz. Bizde yalan, iftira asla  hiç olamaz, ancak yanlış yapabiliriz, onu da özür dileyerek derhal düzeltiriz.

Niyetimiz kimsenin mazisini lekelemek ve karalamak değildir. Sadece neden, bir yıldan beri raflarda bekletilen şikayetin seçim arifesinde alel acele görüşülerek karara bağlanması ve meslektaşının yanlışına olumlu bakarak bizim şikayetimizin RET edilmesidir!

Lütfen dolaylı yollardan hiç kıvırmak kaçamak yapmak yok. İstediğimiz cevap verilirse tekrar gündeme getirip, özür dileyeceğimizi de bir kez daha yineliyoruz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
KORGAN’DA 80 YILLIK HEYELANI BÜYÜKŞEHİR DURDURDU..Önceki Haber

KORGAN’DA 80 YILLIK HEYELANI BÜYÜKŞEHİR...

AKP İl başkanı Tomakin, Ordu’ya hizmet değil, ihanet ediyor..Sonraki Haber

AKP İl başkanı Tomakin, Ordu’ya hizmet d...

Facebook Yorum

Yorum Yazın