AŞKIN KANDİL - evde kal

Altın Çocuk kreş bakımevinde neler oluyor?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Altın Çocuk kreş bakımevinde neler oluyor?
Türkiye’nin bir çok ilinde şubeler kurarak çocuk yetiştirme konusunda faaliyeti olan ve Altınordu Şirinevler Mahallesinde de hizmet veren Ordu Altın Çocuk kreşi ve gündüz bakım evine çocuğunu emanet eden bir anne Ordu İl Milli Eğitim müdürlüğüne ve Sosyal hizmetler il müdürlüğüne yaptığı şikayetlerde çok ilginç iddialarda bulundu. 4 yaşındaki kız çocuğuna gusul abdesti almayı öğretilen kreşte çocuğunun ruhi dengesinin bozulduğu konusunda yaptığı şikayetlerin karşılığında da bir cevap alamadığını ifade etti. Kreşin ise bir cemaate ait olduğu belirtildi. Kreşi ziyaret eden Ordu Valisi Seddar Yavuz acaba çocukların bu halini gördü mü?

İşte bu konuda bir annenin feryadı.. Sosyal hizmetler il müdürlüğü  aracılığı ile Altın Çocuk kreşi ve gündüz bakım evine 4 yaşındaki kız çocuğunu veren bir anne Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne ve Milli Eğitim müdürlüğüne yazdığı şikayet dilekçesinde, “Çocuğum burada okula başladıktan sonra psikolojisi bozuldu. Çocuğuma günaydın derken, okuldaki öğretmenler günaydın değil, selamunaleyküm diyeceksin diye zorlamışlar. 4 yaşındaki kız çocuğum banyo yaparken, uzun süre oyalanıyor, sorduğumda ise, illa gusul abdesti alacaksın dediler  diye ağlıyor. Bu yaştaki Çocuğumun gusul abdesti almasını öğrenmek için daha ergenlik çağına gelmesi gerekiyor. Sürekli dinini öğretiyoruz şeklinde buna benzer baskılardan dolayı çocuğumda psikolojik baskıların olduğunu hissettim. Küçük yaşlardaki çocuklara bu şekilde zulüm edilmemesini rica ediyorum vs.şeklinde iki sahifeden ibaret daha teferruatlı bir şekilde her iki kuruma da kendi el yazısı ile yazılı yaptığı şikayetlere de cevap verilmediğini sorduğunda ise , “Size cevap vermek zorunda değiliz” cevabını aldığını da ifade ediyor.

 

 

Şikayetçi anne dilekçesinde yazdığı ve gazetemize yaptığı açıklamasında ise, “Elbetteki, çocuklarımıza dinimizin şartlarını öğretmek gerek, ancak 4 yaşındaki bir kız çocuğuna gusul abdesti almayı ve zorla günaydın demeyeceksin, selamun aleykum diyeceksin, diye zorluk çıkarılması, zorla dini bilgiler öğretilmeye kalkışılması çocuklarımızın geleceği açısından bence sakıncalıdır. Çünkü, bu hususların öğretilmesinin çocuklarda belli bir yaşa geldiğinde annelik görevi yapılacaktır. Çocuğumun ruhi dengesinin bozulduğunu ve psikolojik bir sorun  yaşadığını anlayınca bu kreşten derhal aldım” açıklamalarında bulunarak bu nedenle çocuk tacizlerinin önüne de geçilemeyeceğini ifade etti.

 

KREŞ BİR CEMAATE AİT..

Bu konu ile alakalı bir araştırma yapan gazetemiz, kreş yetkilileri ile irtibata geçerek yapılan şikayet konusunda  bilgi istedik. Okul görevlisi Aynur isimli bir bayanın ifadesine göre, “Bizim verdiğimiz eğitimler tamamen yasal mevzuatlar içersindedir.  Bize gelen öğrenci velilerine  biz nasıl bir eğitim verdiğimizi kendilerine izah ederek anlatıyoruz. Öğrenci velileri ile bu konuda şartlarımızı kabul ediyor,  anlaşarak yazılı sözleşme yapıyoruz. Yasa dışı herhangi bir eğitim vermiyoruz”  açıklamasını yaptı. Sorulan konularla ilgili ise kreşin Ordu ili hizmet vakfı Mehmet Ali Aydın Altınoluk cemaatine ait olduğunu ifade etti..

 

 

M. ALİ AYDIN İSE ŞU AÇIKLAMAYI YAPTI..

Daha sonra gazetemizle iletişime geçen kreş sahibi M. Ali Aydın ise sorularımızı yanıtlayarak şu açıklamayı yaptı :

“Yapılan şikayetleri araştırdım o bayanın hiçbir yere dilekçe vermediğini gördüm. İsterseniz gelin kreşimizi gezin kendiniz görün. O kadın hakkında huzurumuzu bozmak nedeniyle gerekli şikayetlerde bulunarak suç duyurusunda bulundum. (O anda bulunmadığını tespit ettik)  Veya bu kadın bizden bişeyler koparmak peşinde. Kreşimize gelen velilerden taahhütname alıyoruz. Kreşimiz  Aile sosyal hizmetler il müdürlüğünün denetimi altındadır. Herhangi bir baskı yok, bizim psikologlarımız da var, ayrıca kreşimizde Kur’an ve dini eğitimlerin yanında, İngilizce dersleri, animasyon  ve her türlü sosyal faaliyetlerimiz de vardır. Her şey velilerin huzurunda isteyerek açıkça yapılıyor. Size yanlış gelebilir, herkes aynı şeyleri düşünmeyebilir. Burası mecburi bir eğitim kurumu da değil, memnun değilse alır çocuğunu gidebilir” açıklamalarına bulundu.

 

 VALİ YAVUZ, BU RESİMLERİ DE GÖRDÜ MÜ?

Geçtiğimiz günlerde Ordu sayın valisi Seddar Yavuz, söz konusu bu kreşi ziyarette bulunduğunu sosyal medyada paylaşıldı. Merak ettiğimiz bir konu ise acaba Ordu valisi bu kreşte yaptığı inceleme ve aldığı bilgiler arasında haberde fotoğrafları görünen çocukları aynı şekilde çalışma yaparken gördü mü? Bu konuda 4 yaşındaki çocukların hatta kız çocukları dahil, dini eğitim almaları, gusul abdestini öğrenmeleri doğru mu yanlış mı? Zaten yapılan iddia ve şikayetler çocukların çok erken yaşta buna zorlanmalarıdır.

 

Çünkü, bizim görüşümüze göre, kreş çocuklarına 4 yaşında gusül abdesti öğreten öğretmenler çocuk tacizine zemin hazırlıyorlar demektir. . Çocuklar özgür ve özgüvenli Atatürk ilkelerine bağlı, bilimsel olarak yetiştirilmeli. Tarikat zihniyetiyle büyütülen ve okutulan çocuklar kendini savunamazlar ve koruyamazlar. Çünkü çocuklarımızın geleceği çok önemlidir.

 

ÜLKE NE ÇEKTİYSE CEMAATLERDEN ÇEKMİŞTİR..

Burada gazetemizin de bir görüşünü ifade etmek istiyoruz. Yakın geçmişte açıkça gördüğümüz gibi, bizim ihmal ettiğimiz her alan istismara maruz kalmıştır. Bu konuda cemaatler tarafından yönetilen eğitim kurumlarına çok dikkat edilmesi gerekir. Çocuklarımızın yetiştirilmesine çok dikkat edilmelidir.

 

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Fatsa'da gerçekleşen toplantıda yaptığı açıklamada, "Bunun en somut örneğini FETÖ'de gördük. Önce milletimizin zekat, sadaka ve bağışlarına ihanet etmiş, hiçbir dini ahlaki, hukuki ilke tanımadan kendisine yapılan bağışları uluslar arası kirli merkezlere rüşvet vermek dahil vatanına, milletine, devletine ihanet için kullanmıştır. Çünkü bu ülke ne çektiyse cemaatlerden çekmiştir..  ifadelerinin altında cemaatlerle ilgili yaptığı açıklama çok değişik anlamlar yatmaktadır.

 

Bu nedenle biz diyoruz ki; Cemaatler idaresi altında çocuklarımıza verilen eğitimlerin üzerinde hassasiyetle durulmalı ve denetimi elden bırakılmamalıdır.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Haberimiz ses getirdi.. Valilik toplandı..Önceki Haber

Haberimiz ses getirdi.. Valilik toplandı...

“Doksanlarda Melodi vardı, bugün ritim var”Sonraki Haber

“Doksanlarda Melodi vardı, bugün ritim v...

Facebook Yorum

Yorum Yazın