AŞKIN KANDİL - evde kal

Ali Erbaş, “Çocuk sayısını artırmak için çalıştık”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ali Erbaş, “Çocuk sayısını artırmak için çalıştık”
İki günlük bir ziyaret için Ordu’ya gelen ve Ordu Üniversitesinde “Bilgiden Bilince” konulu bir konferansa katılan Diyanet işleri başkanı Ordu’lu hemşerimiz Prof Dr. Ali Erbaş, yaptığı konuşmalarla içimizi rahatlatarak ohh beee… dedirtecek açıklamalarda bulundu. “Ordu nüfusuna göre din görevlisi en fazla olan şehir” diyerek bilgi veren Erbaş, Ordu’nun dini sorununun çözümü ve imamlarımızın yeterli olmasının yanında dinine bağlı bir il olduğu vurgusunu yapması Ordu açısından sevindirici oldu. Hiç değilse Ordu ilimiz dinsiz diye veya dini bilgileri zayıf bir il olarak anılmaktan kurtulmuş oldu..Erbaş, en az 3-4 çocuk yapın önerilerinde de bulundu. Ama çocuklar nasıl bakılacak, nasıl büyütülecek, bu konuda ise herhangi bir bilgi vermedi..

ALİ  ALİ’ye hediye verdi!..

Üniversitede yapılan konferans sonrasında Ordu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a çiçek ve tablo vererek hediye etti.

Erbaş Üniversite öğrencilerine bazı tavsiyelerde bulunarak, “Kur’an-ı Kerim dersini seçin ve öğrenin. Bu bir fırsattır. Fıkıh dersini seçin, çünkü Müslüman doktorlarımızın İslam fıkhına ihtiyacı var. Hukuk fakültesindeki öğrencilerimiz İslam hukukunu seçsinler. İlahiyat okuyan öğrencilerimiz de hukuk fakültesinden bir dersi seçsinler” diyerek açıklamalarda bulundu.
 

  Ohhbee… İçimizi rahatlattı..

“ÇOCUK SAYISINI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞTIK”

 

Ordu Büyük Şehir Belediye başkanı Dr. M. Hilmi Güler’i de makamında ziyaret eden Ali Erbaş,  çocuk sayısını artırmak için  çalıştıklarını da ifade ederek, Ordu’nun nüfusuna göre din görevlisinin en fazla bulunduğu illerden biri olma özelliğini taşıdığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Devletimizin çeşitli kurumlarında çalışmalara katkı sağlamak istiyoruz. Sizler de en güzel bir şekilde Allah’ın izniyle çalışmalarınızı yürütürsünüz. Ordu’nun en büyük özelliklerinden birisi ülkemizde il başına düşen en fazla din görevlisinin olması. 3 bine yakın görevlimiz Ordu’da çalışmakta. Bu belki de Türkiye il sıralamalarında ilk 10’a girecek bir durum. Ordu nüfusuna göre din görevlisi en fazla olan bir şehir. Oluşan bu durumdan istifade edebilirsiniz. Kurumlarımız bu durum üzerinde neler yapılabileceği konusunda projeler üretebilirler" dedi.

 

 

 “ÇOCUK SAYISINI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞTIK”


Geçen yıl Mevlid-i Nebi Haftası’nın temasını “Peygamberimiz ve aile seçmelerinin en önemli gerekçelerinden birisinin bu olduğuna dikkati çeken Erbaş, “Hem neslimizi hem gençliğimizi daha dinamik, daha verimli, daha inançlı, Peygamber Efendimize layık bir ümmet olarak yetiştirmeye çalışmak hem de bu konuda özellikle nikah, evlilik, aile yapısını sağlam tutmak, çocuklarımızı iyi yetiştirmek ve hepsinden de önemlisi evliliği gençlerimizde teşvik etmek, çocuk sayısını artırmak gibi bütün bu konularda farkındalık oluşturmaya çalıştık.” şeklinde konuştu.

 

NİTELİKLİ EN AZ 3-4 ÇOCUK TAVSİYESİ..


“Geçmişte aile başına düşen çocuk sayısı dörtler, beşlerle ifade edilirdi.” diyen Erbaş, şunları kaydetti:”Ama şimdi ikilerde. Bunu ikinin altına düşürmememiz lazım. Mutlaka ikinin üzerinde, üç, dört gibi geliştirerek nüfus yapımızı hem sağlam hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmemiz ve sağlam hale getirmemiz gerekiyor. Bu konuda toplumumuzun tüm kesimlerinde bir farkındalık oluşturmamız lazım çünkü aile toplumun bel kemiğidir. Aile hem sayısal hem de nitelik olarak sağlam olursa biz toplum olarak da sağlam bir yapıya sahip oluruz. Millet, devlet olarak vatanımız, birliğimiz ve beraberliğimiz noktasında da her zaman iyi bir noktada oluruz.” dedi..

Diyanet işleri başkanı Hemşerimiz Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı bu konuşmaları ve verdiği aydınlatıcı bilgilerle içimizi biraz olsun rahatlatmış oldu..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Geleneksel Doğal köy pazarına şehir usulü..Önceki Haber

Geleneksel Doğal köy pazarına şehir usul...

Yerel basından Engin Tekintaş’a özel ziyaret..Sonraki Haber

Yerel basından Engin Tekintaş’a özel ziy...

Facebook Yorum

Yorum Yazın