29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Akören Mahallesi OSKİ’ye sesleniyor.. “Suyumuzu kesmeyin..”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akören Mahallesi OSKİ’ye sesleniyor.. “Suyumuzu kesmeyin..”
Ordu’nun Gürgentepe ilçesine bağlı Akören Mahallesi/Köyü Fındık bahçesine yeni girdiler ama, hiç ummadıkları ve beklemedikleri talihsiz bir olayla karşılaştılar. İlçede Fındık sezonu yeni başladı, üretici bahçeye girdi. Ancak, aniden Mahalle halkının 15 yıldır kullandığı suları OSKİ tarafından kesilerek köy halkı Fındık mevsiminde ve Pandemi döneminde mağdur edilerek adeta çığlık atıyorlar. Halk sularının derhal açılmasını istiyor.

Gazetemizi arayarak konuyu yetkililere iletmemizi isteyen bazı köy halkı bu konuda yanlış davranışlar neticesinde madur olduklarını ifade ederek, “Bu suyu köy halkı yaklaşık 15 yıldır evlerine bağlanan borular vasıtasıyla  ücretsiz olarak kullanıyor. Suyun Ordu Büyük Şehir Belediyesine bağlı OSKİ’ye devredildiği ve sayaç  karşılığında kullanılacağı ve ücretli olacağı daha önce duyurulmuş. Ancak, köy halkının  köyde sürekli oturan kişiler abone olarak su kullanmaya başladılar. Fakat, gurbette olanlar Fındık zamanı köye geldikleri için halen abone olamayanlar var. Şimdi de bu Fındık mevsiminde bahçedeyken, Pandemi Virüs ortamında bizleri kaçak su kullanma pozisyonuna sokarak suyumuzu anında kestiler. Köy halkının suyu kesilenler büyük bir oranda mağduriyet yaşamaktadırlar. Hatta bir çok hane halkının suya abone olunacağından dahi haberleri olmamıştır.  Son bir haftadır suyumuzu kestiler. Çeşme ve yalaklardan ve kaynaklardan  su taşıyarak  ihtiyaçlarını zorla karşılıyor ve büyük sorun yaşıyorlar. Temizliğin ve dezenfektenin en önemli olduğu dönemde düşünün ki bir sofra bulaşık nasıl yıkanıyordur susuz. Bir leğende sabunla bir leğen suda yarım yamalak durula, peki ya çamaşır?  Köyde bir kaç hanede olan kaynak sularını almaya gidip birbirimiz ile ister istemez temas halinde bulunmamız; ki emin olun kimse kimseye gitmiyor gelmiyor, misafir kabul etmiyor ve şu anda bir çok da vakalar var. Köyümüzde fındık  hasat dönemindeki yoğunluktan dolayı  bir aydır bir çok vaka oluştu. İnsanlarda salgın boyutunda ishal kusma gibi; doktorlar her giden hastaya kaynak sularını kullanmamalarının gerektiğini memleketimizde yaşanan sel felaketi sonrası kaynak sularına tarım ilaçlarının karıştığını ve bunların hasta edici olduğunu söylediler” diyerek mağduriyetlerini adeta çığlık atarak gündeme getiriyorlar.

“KAÇAK KULLANANLARIN SUYUNU KESTİK”

Gürgentepe Akören Mahallesi sakinlerinin sorunlarını ve yaşadığı maduriyetleri OSKİ genel müdürü Murat US ile görüşerek konu hakkında bilgi istedik. Müdür US, yaptığı açıklamasında, “Biz kaçak su kullananların suyunu kesmişiz doğru.  Şu ortamda borcu olan abonelerin suyunu dahi kesmiyoruz. Ben hırsızlık yapıyorum demiyor da adam  kaçak su kullanıyorum diyor. OSKİ olarak bir çok bölgede kaçak su ekiplerimiz tarafından tespit edilen Aybastı ve Perşembe ilçesinin bazı köylerinde de aynı uygulamayı yapıyoruz.  Hırsızlık yapmak mı suç, bizim yaptığımız mı suç.  Kimi para veriyor, kimileri de bahçesinin içinden geçen boruya takıyor  bir T alıyor.  Sonra biz de yakalayıp suyu kesince sularını kesmiş oluyoruz. Hırsızlık yapmak mı suç, bizim yaptığımız mı suç. Bu da bizim doğal hakkımızdır. Orada suyu aboneli kullananlar var.  Sorun kendilerine bu zamana kadar abone olanlar ve para ödeyenler var mı? Bizim gelirimiz  su parasıdır, yoksa parayı nerden kazanacağız”diyerek  konuya bu şekilde açıklık getirdi.

VATANDAŞ  GÜRGENTEPE BELEDİYESİNİ SUÇLUYOR..

Aynı konuyu kendilerine ilettiğimiz  susuz kalan Akören Mahallesi halkı,  “Kimse su parası ödemekten kaçmaz. Doğu bölgesi halkı  suyu, elektriği kaçak kullanarak bir kuruş para ödemezken hırsız olmuyor, hatta biz  kendi suyumuzu kullandığımız halde, sayaç  takmada abone olmada geç kalınca hırsız mı oluyoruz” diyerek tepkilerini gündeme getirerek,  bu konuda Mahalle muhtarı mahalle halkına bir kasç kez duyuru yaptığı halde  Gürgentepe Belediyesinin ihmali olduğunu belirterek Belediyenin bu konuda gerekli ilgiyi göstermediği için için  suçlamaktadırlar.

Şu anda acilen kısa bir süreliğine abone olmak için süre isteyerek sularının açılmasını isteyen Akören Mahallesi halkı OSKİ’ye seslenerek, “Abonelik isteniyor olabilir ama  tabi ki olunmalı abone ama böyle insanın boğazına bıçak dayamak gibi birşey...İlgililerin bu konudaki taleplerimizi dikkate almasını  sesimizi duymalarını ve daha duyarlı olmasını talep ediyoruz. Acilen bir çare bularak suyumuzun açılmasını istiyoruz”  diye OSKİ’ye sesleniyorlar.

Biz de halkın sorunlarını gündeme getirerek vatandaşın bu çığlıklarına iyi niyetli olan OSKİ genel müdürü Murat US’un bir çözüm bulacağına inanıyor ve sorunu çözmesini talep ediyoruz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
81 İlde şehit ve gazilere Madalya takdim edildi..Önceki Haber

81 İlde şehit ve gazilere Madalya takdi...

Ordu Halk sağlığı çalıanları 24 saat hizmet veriyor..Sonraki Haber

Ordu Halk sağlığı çalıanları 24 saat hiz...

Facebook Yorum

Yorum Yazın