2 -AŞ. ŞEHİR KADINLAR GÜNÜ
3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

Aile Sağlığı merkezlerine acil çözüm çağrısı yaptılar.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aile Sağlığı merkezlerine acil çözüm çağrısı yaptılar.
Sağlık çalışanları kendi aralarında aşı konusunda yaşadıkları sorunları Sendikalar aracılığı ile çözemeyince kurdukları SAHA-DER Hak ve mücadele derneği kanalı ile daha güncel hale getirerek çeşitli aksaklıkların yaşandığını dernek aracılığı ile yetkililere ve kamu oyuna duyurmaya devam ediyorlar.

Dernek başkanı Mehmet Emin Çelik ve Ordu il temsilcisi Arzu Yıldırım’ın yaptıkları ortak basın açıklamasında yaşanan güncel sorunlar içinde  bulunan en önemli konulardan birisinin Akıllı telefonları olmayan ve kullanmasını bilmeyen yaşlı veya okur-yazar olmayan kişilerin büyük sorun yaşadıklarını gündeme getirdiler.

Bu konuda dernek yönetim kurulundan yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi :

Covid-19 aşılamaları kapsamında Aile Sağlığı Merkezleri aşı ve iş yükünü çekemez hale gelmiştir denildi. Çünkü:

Sadece sağlık calışanlarının cep telefonlarına yüklenebilen Aşıla Programı düzenli çalışmamaktadır. MHRS'den randevu almayı başarabilen yaşlı hastalarda sistem üzerinden onay olmadığı için Aile Sağlığı Çalışanları aşıya  gelen hastaların onam işiyle de uğraşmaktadır. Onam, hastanın cep telefonuna gelen bir kod ve E-Nabız linkiyle tamamlandığı ve yaşlı hastaların çoğunun akıllı telefonu olmadığı için ciddi zaman kaybı ve kalabalığa neden olmaktadır.

Aile Hekimlerinin onayı olmadan MHRS sisteme müdahale etmiş ve birim başı günlük (1,5-2 saatlik sürelerde) 36 aşı randevusu olacak şekilde 5 dakika ara ile randevu planlaması yapmıştır. 5 birimlik bir ASM baz alındığında sadece Covid-19 aşısı için gelen hasta sayısı 180' dir. Hastaların yanlarında gelecek olan refakatçilerle beraber sayı 350-400'leri bulmaktadır ve ülkemizde hiçbir ASM bu kalabalığı kaldırabilecek fiziksel ve çalışan donanımına sahip değildir. Mevcut durumda gebe, bebek, okul ve yetişkin aşılamaları yine gebe, lohusa, bebek izlemleri, Covid-19 hasta ve temaslıların takibi, laboratuvar işlemleri hep beraber düşünüldüğünde hem iş yükü hem de Aile Sağlığı Merkezleri'nin fiziksel yapıları bu durumu kaldırabilecek düzeyde değildir.

Yine aşı sonrası olası aşı reaksiyonları için en az 20 dakika bekleme süresi bulunduğundan durum daha da zorlaşmaktadır.

Yeterli havalandırması olmayan ve Covid-19 aşılamaları ile birlikte yoğun virüs riskine maruz kalınan Aile Sağlığı Merkezleri ile ilgili acilen önlem alınması gerekmektedir. Aşıla Programı'ndaki aksaklıkların düzeltilmesi, Onam Formu'na acil çözüm bulunması, Aşıla programı ve MHRS (182)  programının entegre edilmesi, günlük aşılama yapılacak hasta sayısının tepeden inme değil Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarına bırakılması hayati önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 • 0
  SEVDİM
 • 9
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Esnaf Büyük Şehirden nasıl destek alacak?Önceki Haber

Esnaf Büyük Şehirden nasıl destek alacak...

ALTINORDU BELEDİYESİYLE ENGEL YOK ÖZGÜRLÜK VAR..Sonraki Haber

ALTINORDU BELEDİYESİYLE ENGEL YOK ÖZGÜRL...

Facebook Yorum

Yorum Yazın