2 -KANDİL MESAJI
3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

Ulusal Taflan kurutma evi tanıtıldı..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ulusal Taflan kurutma evi tanıtıldı..
Sakin Şehir Perşembe ilçesinde ABC Deterjan firmasının desteği ve Üretici Kadınlar Derneği işbirliği ile “Yerli Yerinde Taflan Projesi” adı altında bir kurutma evi açıldı. Fakat, bu evin ismini biz “ULUSAL” olarak değiştirdik.. Dernek başkanı Firdevs Elif Şener Saka, isimli bayan bu ilçeye 2014 yılında Kırşehir'in bozkırından gelin geldi. Ancak, bu gelin ne Kaynana, ne de Gaynata sözü dinliyor. Kendisine yapamazsın, başaramazsın diyerek engel olmak isteyenlerin gelin – gaynana örneği engelini aşarak inadına ilçeye güzel bir tesis kazandırmasını başarmış oldu.

Haber : OSMAN ŞAHİN

 

Şimdi haberin önemli başlığını okudunuz.“BU GELİN KAYNANA, GAYNATA DİNLEMİYOR” diye.. Yerli Üretimin adını da ben değiştirdim, Ulusal üretim yaptım..  Tabiki söz dinlemeyecektir. Firdevs Elif Şener Saka, adlı hanım efendi mesleki branşı  icabı bir şeyler yapmaya çalışıyor. İlçede kendisine öncülük etmesi gereken bazı kişilerin destek vermesi gerekirken, engel olmaya çalıştılar ama başaramadılar. Burada Elif hanım başardı kazandı ama, onu yine bazıları yanlış yönlendirdiler.

 

 

Neden mi?

Biraz geriye gidecek olursak cevabını bulacaksınız.

Firdevs Elif Şener Saka, siyaset yapmayı da çok seviyordu. Kendisi 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den Perşembe Belediyesi için aday adayı oldu. İşte  O’na siyasi yönden gelin gaynata muamelesi yapanlar orada başarılı oldu. Aday olmaması için her türlü engeli koyarak, bu gelinin siyasette önünü çok rahat kestiler. Çünkü, siyasetin cilvesi ticaretin cilvesine benzemiyor. Her ikisinin de ayrı bir formülü vardır.

 

 

 

Şimdi daha geçen hafta, Tarım Orman Bakanlığı ve ABC Deterjan firmasının ortak projesi olan ve Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği tarafından uygulanan  “Yerli Yerinde Taflan”Kurutma evi sadece ulusal medya mensuplarının katılımıyla sessiz sedasız hizmete açıldı..

 

Program Perşembe’de  bir Sera Cafede verilen yöresel yemeğin ardından ulusal medya mensuplarına Ordu Tarım Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, ABC Deterjan Firması Pazarlama Müdürü Deniz Özyer ve Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Dernek Başkanı Firdevs Elif Şener Saka tarafından projeyle ilgili tanıtım brifingi verilmiş.. Buraya kadar herkese hayırlı olsun diyoruz.

 

 

 

YERLİ YERİNDE DEĞİL, ULUSAL YERİNDE OLDU..

 

Taflan kurutmada ABC deterjan firması, ön planda yer alırken, ulusal gazeteciler de ortaya çıktı. Sanki Ordu basını yokmuş gibi yerli üretime dışarıdan gazeteci ithal edildi. Ulusal gazeteciler projeyle ilgili çeşitli sorularına Tarım Orman Ordu  İl Müdürü Kemal Yılmaz ve ABC Deterjan firması Pazarlama Müdürü Deniz Özyer ile Dernek Başkanı Elif Saka yaptıkları açıklamalarla proje ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplamışlar. Acaba ne sordular, acaba ne gibi cevaplar verdiler. Şimdi gel de merak etme!. Merak etseniz ne olur, Perşembe’ye hizmet yap, fırın aç, ulusal basını çağır, yesin, içsin, gitsin, yarın bu fırına Taflan kurutmak için Ulusal gazetelerin genel yayın yönetmenlerini haber versinler  ürettikleri Taflanları Perşembe’de kurutup alıp gitsinler.. Size Ulusal medyanın Taflanını göndersinler. Sonuç hayal mi olur, gerçek mi olur bilemeyiz..

 

BU FIRINDA NE YAPILACAK?

 

    Bu güzel tesis Perşembe ilçesi Babalı Mahallesinde Tarım Orman Bakanlığı ve ABC Deterjan firmasının maddi katkılarıyla proje kapsamında 7 dönüm arazi üzerine yeni inşa edilen  “Taflan Kurutma Evi” inşa edildi.. Paralar biraz devletten, biraz da ABC firmasından.. Makineler Tarım il müdürlüğü tarafından karşılandı. Belli bir süre kiralık olarak çalışacak. Daha sonra prosedür ne ise o uygulanacak.

 

 

İlk öncelik Taflan meyvesi olsa da, Elma, Armut ve diğer akla gelen bütün meyveler de bu fırında kurutulacak. İster meyveni sat parasını al, ister bedelini öde meyveni kurut al evine götür.

 

Şimdi Perşembe’nin yerli halkı, köylüsü olan üreticiler ürünlerini isterlerse bu tesiste kurutacaklar ama, Ordu’nun, Perşembe’nin yerel gazetecileri tek bir kişi olan Arif Kalafat’ın gücü ve çabaları, gayretleri bu üreticileri, bu tesise yönlendirmeye yetecek mi? Daha çok duyuru, daha çok reklamı yerel gazetecilerin aracılığı ile yapılmasının ön plana  getirilmesi gerekirken, Firdevs Elif Şener Saka başkanın Kaynana, Gaynata inadından vaz geçmesine bağlıdır.

 

Dernek başkanı Firdevs Elif Şener Saka’yı yine de kutluyorum ama, bu emeğinin karşılığında yanlış ve eksik yönlendirenler İlçedeki bir çok projeleri ve özverili çalışmaları ile halkın güven ve sevgisini kazanan genç ve dinamik bir bayan olmanın özellik ve ilkelerine sahip olmanın önderliğini yapsa da kendinse engel olmak isteyen Kaynana, gaynata ilişkilerini andıran bir uygulama örneğini 2014 yılında düğün töreninde nikah şekeri yerine Çam fidanı dağıtarak göstermişti. Yakında Ceviz fidanı da dağıtabilir umudundayım..

 

O saygı ve sevgisinde kusur etmese de kendisine Kaynana, Gaynata  muamelesi yapmak isteyenleri bir kez daha hüsrana uğrattı.

 

Gelinlik, gaynatalık nasıl oluyormuş, önünü kesmek isteyenlere de iyi bir ders verdi..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKAN TÖREN, ÖĞRETMENLERİNİ AĞIRLADI..Önceki Haber

BAŞKAN TÖREN, ÖĞRETMENLERİNİ AĞIRLADI..

Ak Parti kadın kolları Sağlık müdürünü ziyaret etti..Sonraki Haber

Ak Parti kadın kolları Sağlık müdürünü z...

Facebook Yorum

Yorum Yazın