2 -AŞ. ŞEHİR KADINLAR GÜNÜ
3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

Sağlıkçılar, Sağlık bakanlığına seslendi..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlıkçılar, Sağlık bakanlığına seslendi..
Türk Sağlık Sen Odu şube başkanı Fatih Galender Zengin yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bugün Ordu Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Başkan Zengin yaptığı açıklamasında Sağlık Bakanlığının bir yıl önce verdiği sözleri hala yerine getirmediğini eleştirerek, “DÖNER SERMEYE DİBE VURDU” dedi..

Başkan Fatih Galender Zengin yaptığı açıklamasına şu ifadelere yer verdi :

 

Ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret yoktur. Dibe vurmuş, tabanı görmüştür.

 

Aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarımızda ne yazık ki iş döner sermayeye gelince önümüze kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır.

 

Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes muzdarip ve şikayetçidir. Sağlık yöneticileri de çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdardır. Ama vurdumduymazlık devam etmektedir.

 

Çalışanların 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları durumun vahametini de açıkça göstermektedir.

 

Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim etmiştik.

 

Her iki kurumun yöneticilerine de bu durumu defalarca anlattık.

 

Yaklaşık 1 yıl önce Genel Başkanımızın Sayın Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmede Bakan bey yönetmelik değişikliği yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıklamışlardı. Aradan geçen sürede ne yazık ki hala bir somut adım atılmamıştır.

 

Eskiler  “ET-TEKRARUAHSEN VELEV KANE YÜZ SEKSEN”demişler yani Yüz seksen kerede olsa tekrar etmek güzeldir.

 

Biz döner sermayeler ile ilgili sorunlara değil 180, 1800 kez dikkat çektik.

 

Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor.

 

Bugün çalışanın sesini bir kez daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için alanlara çıktık.

 

Öncelikle ifade etmek isteriz ki;

Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken en temel alınacak husus, çalışanın sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet teslim edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır.

 

Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Çalışanın alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalıdır.

 

Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretler arttırılmalıdır.

 

Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir.

 

Kıymetli Basın Mensupları;

Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerimize bağlı hastanelerde görev yapan fedakar çalışanlarda sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler.

 

Yöneticilere sesleniyoruz;

Döner sermayelerde yaşadıkları gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntıda, evindeki huzursuzlukta vebal sizindir.  Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız.

 

Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız.  Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir.

 

Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz.

 

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Altınordu Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı yapıldı..Önceki Haber

Altınordu Belediyesi Aralık ayı meclis t...

CHP’de Kongre tarihileri açıklandı..Sonraki Haber

CHP’de Kongre tarihileri açıklandı..

Facebook Yorum

Yorum Yazın