İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Mimarlar odası binası “KAÇAK MİMAR” çıktı..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mimarlar odası binası “KAÇAK MİMAR” çıktı..
Sürekli Hükümetin yaptığı mimari binaları gündeme getiren ve Cumhurbaşkanlığı sarayının kaçak olduğunu gündeme getiren TMMOB odası binası mercek altına alındı ve bu bina da kaçak olduğu tespit edildi..

Ata sözlerinin gerçeği bir gün  geç de olsa ortaya çıkıyor. “Keser döner, sap döner”sözü bu sefer geç kalmadı erken döndü.. Hemde Saraydan önce döndü. Kendi binalarının kaçak durumunu ve“KAÇAK MİMAR”  olduğunu düşünmeyen TMMOB binası şimdi yıkılırsa Saraydan önce yıkılacak.. Yani ya Cumhurbaşkanlığı Kaçak Sarayı, ya da KAÇAK MİMARsaray,

 

 

Türkiye’nin 131 kamu projesine dava açarak durdurma çabasına giren, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ ile ilgili olmadık iftiralar atan, hatta Saray’ın iftar sofrasına kadar dil uzatan TMMOB Mimarlar Odası’nın İstanbul merkez binası kaçak çıktı.

 

 

Asli görevini unutarak siyasete karışan Mimarlar Odası’nın Karaköy’deki merkez binasının teras katında yer alan Ferahfeza isimli restoranın      kaçak kat çıkılarak işletmeye alındığı belirlendi. 3 yıl önce faaliyete geçerek sosyetenin uğrak mekanı haline gelen restoranın imarda lokal olarak görüldüğü ve ruhsatı olmadığı tespit edildi.

 

Bu konuda Beyoğlu Belediye başkanlığı basın bürosundan şu açıklama yapıldı:

 

“MİMARLAR ODASI BİNASININ YAPI KULLANMA

       İZİN BELGESİ BULUNMAMAKTADIR..”

 

Beyoğlu Belediyesi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Karaköy’deki binasında gerçekleştirdiği incelemelerde projeye aykırı bölümler tespit edildi. Yapılan incelemelerde binada kurul onaylı mimari tadilat projesine aykırı olarak çatı yapılması gereken yerin terasa dönüştürüldüğü, projedeki terasın büyütülerek restoran olarak kullanıldığı gibi çeşitli uygunsuzluklar hakkında tutanak tutuldu.

 

Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı ekipler, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Karaköy Kemankeş Caddesi’nde bulunan binasında incelemelerde bulundu. Binada yapılan incelemelerde tespit edilen çeşitli uygunsuzluklar, yer işgalleri tutanağa geçirildi.

 

Binada yapılan incelemelerde binanın Kemankeş Caddesi’ne bakan cephesinde mahya kotunun onaylı projeden 50 cm daha yüksek yapıldığı, terasın büyütülerek, üzerinin açılır-kapanır sistemle kapatıldığı ortaya çıktı. Mumhane Caddesi tarafında ise çatı arasının yapılmayıp bu bölümün terasa dönüştürüldüğü ve üst katta 30 metrekare alanlı teras yapıldığı belirlendi. Bunun yanı sıra 2. Merdiven kovasının +18.50 kotundan +24.50 kotuna yükseltildiği tespit edildi.

 

Yine, incelemeler sonucunda tespit edilen diğer uygunsuzluklardan merdiven kulesinin üstüne bir kat yüksekliğinde klima üniteleri konulduğu; bina cephelerinde projesine aykırı olarak pencere düzeninin değiştirildiği; ayrıca Kemankeş Caddesi cephesinde normal katlarda 30 cm, Mumhane Caddesi cephesinde zemin kat ve asma katta 30 cm kaldırım istikametine taştığı tespit edilerek; tespit edilen hususlar, belediye ekiplerinin tutanaklarında yer aldı.

 

Mimarlar Odasına ait bina; 15.06.2001 tarihinde dükkan ve büro binası olarak iskan almış bir yapıydı. Daha sonra Mimarlar Odasının talebi üzerine tadilat projesi Anıtlar Kuruluna sevk edilmiş 08.10.2009 yılı, 2960 sayılı kurul kararı ile proje onaylanmıştır. Mevcut iskanlı binaya kurul kararına istinaden 05.07.2010 tarihinde tadilat ruhsatı verilmiştir. Ancak Mimarlar Odası, tadilat ruhsatı aldıktan sonra projeye aykırı uygulama yapmasından dolayı binaya yapı kullanma izin belgesi (iskan) alamamıştır.

 

Sonuç olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin hizmet binasına ilişkin incelemeler sonucu imara aykırı uygulamalar tespit edilerek yapı tatil tutanağı tutulup ilgili kuruma tebliğ edilmiştir.  Konuyla ilgili yasal süreç devam etmektedir.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Belediye içki alanlarına sınırlama getirdi..Önceki Haber

Belediye içki alanlarına sınırlama getir...

BELEDİYENİN TEMMUZ AYI MECLİS OTURUMU SONA ERDİ..Sonraki Haber

BELEDİYENİN TEMMUZ AYI MECLİS OTURUMU SO...

Facebook Yorum

Yorum Yazın