2 -AŞ. ŞEHİR KADINLAR GÜNÜ
3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

Belediye günlük 123 bin TL. faiz ödeyecek..!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Belediye günlük 123 bin TL. faiz ödeyecek..!
Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, Kasım ayında 3 kez toplandı. Son iki gün üst üste yapılan toplantılarda İlçe Belediyelerinin ve Büyük Şehir Belediyesinin bütçeleri görüşüldü.. 19 ilçe belediyesinin ve Büyük Şehrin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı. CHP gurubu dahil olmak üzere bütün meclis üyeleri 2020 yılı bütçesine EVET oyu verdiler. Meclis toplantısında CHP Meclis üyesi Sami Torun gündem dışı söz alarak, “Büyük Şehir Belediyesi yıllık 45 milyon, günlük de 123 bin 281 lira faiz ödüyor” dedi.. Büyük Şehir Belediyesinin bütçesi 750 milyon lira olarak kabul edildi..

Ordu Büyük Şehir Belediyesinin geçen yıl 2019 yılı bütçesinin 510 milyon lira olarak belirlenirken, 2020 yılı bütçesi 240 milyon lira  artırılarak 750 milyon lira olarak kabul edildi. Belediye 2020 yılında bütçesine 154 milyon lira da bağış geliri ekledi..2020 yılında ayrıca 130 milyon da borç alabilecek.

 

 

 

Büyük Şehir Belediyesinin bütçe görüşmeleri sırasında gündem dışı söz alarak bütçeyi eleştiren CHP Meclis üyesi Sami Torun, Belediyenin borcunun eski başkan dönemine ait olduğunu biliyoruz ve yine de bunun  karşılığında kredi kullanılacağını sözlerine ekleyerek, “2020 yılı bütçesinde borçtan kaynaklı 45 milyon lira bir faiz ödemesi vardır. Bu paralar Kepenk kapatan esnaf kardeşimizin, bütün Ordu halkından alınarak ödenmektedir. Bu faizi günlüğe çevirdiğimizde 123 bin 281 bin liraya tekabül etmektedir. Bu para 15 ilçe Belediyesinin bütçesine denk geliyor. Biz vatandaşa yapılacak en iyi hizmetlerin arkasındayız. Yapılan hizmetlerin karşısında Belediyenin borçlanmayacağı anlamına gelmez. Biz Ordu ili için yapılacak faydalı her şeyin destekçisi olacağız. Ordu’nun ve Ordu’da yaşayan hemşerilerimizin hakkını koruyacağız. Sonuç olarak ilçeler ve  Büyük Şehir belediyelerimizin bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum. Bizim de yapmak istediklerimiz var. Biz yine de Ordu halkına hizmet için bu bütçeye EVET diyoruz”dedi..

 

Payzaj ve yeşil alanlar için ayrılan bütçeyi de eleştiren Sami Torun, bazı komisyonlarda partisi adına kendilerinin de görev almasını istediklerini söyledi.

Sami Torun’un konuşmalarını cevaplandıran Başkan Hilmi Güler, “Burada kredi alma meselesi birkaç şekilde incelenebilir. Kendi kaynağımızın yanı sıra akıllı işletmeler uygun şartlarda kredi alabilir. Bu da ticaretin bir gereğidir. Kredi alırken veren de düşünür.  Paramı  geriye  alabilir miyiz diye.. Bu bir güven meselesidir. Kredi bütçesi olan kişiler kredi alır.  Ödeyebiliyorsanız kredi almak iyi bir şeydir. Daha iyi bir şeyler yapacaksam, uygun şartlar varsa kredi kullanılır. Ben halkımıza daha güzel bir şeyler yapmayı arzu ediyorum. Bunu ödeyebilecek kaynaklarımız da var” dedi..

 

 

“3 AY DEĞİL, 12 AY ORDU”

 

Toplantıya başkanlık eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, genel olarak yaptığı konuşmasında bütçenin hayırlı olmasını dileyerek nisan ayından itibaren ilçeleri ile birlikte daha güzel bir Ordu’nun gözler önüne serileceğini söyledi. Başkan Güler, “Kış boyunca çalışarak nisan ayından itibaren ilçeleriyle daha güzel ve huzurlu bir Ordu’yu inşa edeceğiz. Projelerimizi etüt ettik. Tespitlerimizi yaptık. 3 ay değil 12 ay Ordu yaklaşımı ile hareket edeceğiz. Destinasyon noktalarımızı tespit ettik. Ankara’da ilgili bakanlarımızla yaptığımız yoğun görüşmeler sonrası Ordu için güzel sözler aldık. Güzel bir Ordu ortaya çıkacak. Büyükşehrin bütçesi adil bir şekilde ilçelere yatırım olarak harcanacak. Kısacası gerçekçi bir yaklaşımla örnek Ordu inşası için çalışacağız”dedi.

 

 

Daha sonra Büyük Şehirin 2020 yılı bütçesi maddeler halinde tek tek okunarak oy birliği ile kabul edildi.

 

Toplam bütçe 750 milyon TL..

 

GİDER VE GELİR TABLOSU..

 

 

 

Toplantıda ilçe belediyelerinin 2020 mali yılı bütçeleri şöyle oluştu:

 

Akkuş Belediyesi 14 milyon 415bin TL,

Altınordu Belediyesi 166milyon TL,

Aybastı Belediyesi 17 milyon TL,

Çamaş Belediyesi 8 milyon TL,

Çatalpınar Belediyesi 10 milyon 182 bin TL,

Çaybaşı Belediyesi 12 milyon 650 bin TL,

Fatsa Belediyesi 123 milyon 500 bin TL,

Gölköy Belediyesi 35 milyon TL,

Gülyalı Belediyesi 8 milyon TL,

Gürgentepe Belediyesi 13 milyon TL,

İkizce Belediyesi 10 milyon TL,

Kabadüz Belediyesi 8 milyon 400 bin TL,

Kabataş Belediyesi 8 milyon 728 bin 195 TL,

Korgan Belediyesi 19 milyon 500 bin TL,

Kumru Belediyesi 18 milyon 350 bin TL,

Mesudiye Belediyesi 16 milyon 891 bin 532 TL,

Perşembe Belediyesi 21 milyon 21 bin TL,

Ulubey Belediyesi 12 milyon 820 bin 400 TL

Ünye Belediyesi 105 milyon TL.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hamsi festivali Üniversiteye sıçradı..Önceki Haber

Hamsi festivali Üniversiteye sıçradı..

Savcı Muhittin Konca’nın şikayetine yer yok dedi.. Sonraki Haber

Savcı Muhittin Konca’nın şikayetine yer...

Facebook Yorum

Yorum Yazın