2 - TEKNOFEST
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

2017 yılında Ordu Büyük Şehirden 25 kişi yurt dışına göndermişti..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2017 yılında Ordu Büyük Şehirden 25 kişi yurt dışına göndermişti..
Korgan Belediye meclisi kararı tarafından yurt dışına insan kaçırıldığı skandal haberleri çeşitli yorum ve eleştirilere neden olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili hukuki ve idari soruşturmalar devam ederken, ne Korgan Belediye başkanı Tuncay Kiraz’dan, ne de AKP İlçe başkanı Eyüp Karabayrak’tan ve ne de AKP Ordu il başkanı Halit Tomakin ve diğer sorumlu yetkililer tarafından bir açıklama yapılmadı. Mutlaka bir açıklama bekliyoruz.

Korgan Belediyesi tarafından yaşanan yurt dışına insan kaçırma haberinin altına bir okuyucumuz yorum yazmış. “Uzağa gitmeye gerek yok, araştırın bilgi işlem dairesi başkanlığı 25 kişiyi Paris’e eğitim amaçlı nasıl götürüldü. Büyük Şehir Enver Yılmaz zamanında yaptı bunu” diye yazdığı yorumu bizde haberin altına ekleyerek onayladık ve eski arşivlere döndük. Evet bu konudaki arşiv haberimizi bulduk ve aynen şunları yazmıştık..

Ordu Büyük Şehir Belediyesi 2017 yılında başkan Enver Yılmaz döneminde Belediye meclis oturumunda aldığı bir kararla Ordu Büyük Şehir Belediyesinin bazı personellerini teknik gezi adı altında Tayland ve Dubaiye göndermişti. Şimdi bu Korgan ve bazı Belediyelerde yaşanan  insan kaçakçılığı olayından sonra akıllara bazı sorular takılıyor. Alınan bu kararda Ordu Büyük Şehir Belediyesi de gri pasaport adı altında yurt dışına kaçırılan kişiler var mı? Bunların araştırılıp incelenerek soruşturulması gerekir. Yurt dışına gönderilen kişiler gerçekten yasal olarak görevlerini yapıp Ordu’ya döndüler mi? Biz döndüklerini biliyoruz. Fakat, bu işin arkasında başka maksat ve amaçlar olduğu tahmin ediliyor. Yoksa işin arkasında herhangi bir insan kaçakçılığı olayı veya başka bir amaç var mıdır?

SAYIŞTAY “KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR..”

O tarihte bu konu ile ilgili yayınladığımız haberimizi yalan diye büyük tepki gösterilmişti. Sayıştay raporunda bu durumu sakıncalı ve anlaşılamaz olarak tespit edildi..

Sayıştay'ın o zaman yayınladığı  yayımladığı Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne ait 2017 yılı raporunda belediyenin personellerini 'TEKNİK GEZİ'adı altında yurtdışına yolladığı konusunu raporunda bu konuyu sakıncalı bulmuştu.

Belediye personelinin, belediyece yaptırılan bir yapım işinin sözleşmesine konulan hüküm kapsamında bütün masrafları yüklenici firma müteahhit tarafından karşılanmak üzere teknik gezi adı altında yurtdışına gönderilmesi' başlığıyla yayımlanan raporunda şu ifadelere yer verildi: 

“2017 yılında muhtelif tarihlerde görevli olarak yurtdışına gönderilen bazı personelin, belediyenin ihale etmiş olduğu Ordu Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde muhtelif mahalle yollarında toprak işleri, sanat yapıları ve üst yapı işleri (alt temel, temel ve binder) yapılması işine ait sözleşmenin “test ve teknik gezi seyahatleri” başlıklı maddesine konulmuş olan hüküm çerçevesinde “yurtdışı teknik eğitim gezisi” adı altında görevlendirildiği anlaşılmıştır. “

Yapım işlerine ilişkin ihale dökümanı belgelerinden olan sözleşme tasarıları ve bağıtlanan sözleşmelere işin esasını ilgilendirmeyen yurtdışı teknik gezisi adı altında hüküm konulması “idareye ilave maliyet getirdiğinden dolayı kabul edilmesi mümkün değildir”. denildi.

“ÇELİŞKİ OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR, AMACIN NE OLDUĞU ANLAŞILAMAMIŞTIR.

Ayrıca, 2017 yılı içerisinde yapılan yurtdışı görevlendirmelerine bakıldığında, yurtdışı teknik eğitim gezisine giden personelden bir kısmının görev alanları ve tanımları ile teknik eğitim muhteviyatı arasında çelişki olduğu görülmüştür. Şöyle ki; belirtilen personelin ve meclis üyelerinin tamamen teknik olan bir konu ile eğitime gönderilmesindeki amacın ne olduğu anlaşılamamıştır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen cevapta ise,''Bundan sonra yapılacak olan iş ve işlemlerde bulgu doğrultusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir' denildiği belirtilen raporda konunun takip eden denetim döneminde izleneceği ifade edildi. 

SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

Şimdi Sayıştay raporlarında dahi o dönemde Ordu Büyük Şehir Belediyesi tarafından bazı kişilerin yurt dışına gönderilme olayını Sayıştay bile sakıncalı görmüş, çelişkili olduğu ve amacın ne olduğu anlaşılmamıştır.

Bu rapordan da anlaşılacağı gibi bu işin altında farklı bir amaç veya çıkar mı var, yoksa Korgan Belediyesinde yaşanan olaylar gibi bir kaçakçılık organize işleri mi var. Hatta, yurt dışına gönderilenlerin görev haricinde başka amaç ve çıkarları mı vardı? Yoksa FETÖ bağlantılı olduğu dahi düşünülmeye başlanıyor.

Bu nedenle o tarihte yurt dışına gönderen kişiler, ve gidenler hakkında yasal bir soruşturma açılacak mı, veya bu defter burada kapatılacak mı?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MUŞ BAKAN OLDU, KARADENİZLİLER MUTLU OLDU..Önceki Haber

MUŞ BAKAN OLDU, KARADENİZLİLER MUTLU OLD...

ZABITA RAMAZAN DİLENCİLERİNİ TOPLUYOR..Sonraki Haber

ZABITA RAMAZAN DİLENCİLERİNİ TOPLUYOR..

Facebook Yorum

Yorum Yazın