AŞKIN KANDİL - evde kal

19 ilçede sıfır atık ve ikili toplama seferberliği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
19 ilçede sıfır atık ve ikili toplama seferberliği
Ordu Büyük Şehir Belediyesi çöp atıkları için çok önemli kararlar alıyor. Bu konuda ATIK İŞLERDEN sorumlu genel sekreter yardımcısı Bülent Şişman önemli açıklamalarda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevrenin kirlenmemesi ve geri dönüşümün artırılması amacıyla başlatılan “Sıfır Atık ve İkili Toplama Sistemi”nin Ordu’da hayata geçirilmesi noktasında harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, sistemin işlerliğini sağlamak için ilçelerle koordinasyon sağlıyor.

Bu kapsamda Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Şişman, Sıfır Atık ve İkili Toplama konusunda ilçe belediyelerinin ve lisanslı firmaların da bulunduğu bir toplantı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen toplantıda atık yönetim projesi, sıfır atık ve ikili toplama sistemi ile ilgili mevzuatlara değinilerek ilçe belediyeleri bilgilendirildi. Konunun tarafları ile yapılan karşılıklı istişarelerle sistemin işlerliği noktasında fikir alışverişinde bulunuldu.

“ÇÖPLERİMİZİN AYRIŞTIRILARAK TOPLANMASI BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

İkili toplama sisteminin önemine değinen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Şişman, “İkili toplama sistemi önemli bir proje. Bu projeye tüm Türkiye’nin geçmesi gerekli. Zaman içerisinde bizim çöplerimizin niteliği değişti, çevreye daha zararlı bir duruma geldi. Bundan dolayı çöplerimizin ayrıştırılarak toplanması büyük önem arz ediyor. Ordu’da büyük ilçelerimizin ikili toplama anlamında anlaşmış olduğu firmalar var. Küçük ilçelerimizde bu sistem henüz hayata geçmedi. Bunun sebebi de firmaların maliyeti yüksek tutmasından kaynaklı bir durum. Yaptığımız toplantıda firmalarımız da vardı. Firmalar ve ilçe belediyelerinin atıkları toplaması için neler yapılması gerektiğini ve ikili toplama sisteminde çöplerin evde ikili olarak ayrıştırılması noktasında nasıl bir çalışma yapılabilir konusunda istişarelerde bulunduk. Bu sistemin Belediyemize maliyetleri olacak, bunun karşılanması için çevre temizlik vergilerine bunun da dâhil edilmesi adına bir öneri geldi. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak tamamen koordinasyon birimi olarak çalışacağız” dedi.

TOPLANTI GÜNDEMİ : SIFIR ATIK ve İKİLİ TOPLAMA SİSTEMİ

Toplantıda Sıfır Atık Projesi, Atık Yönetimi Prosesi, Sıfır Atık ve İkili Toplama Sistemi ile ilgili mevzuatlara değinilmiş ve ilçe belediyelerimize katkı sağlamak için ikili toplama ve sıfır atık ile ilgili oluşturulan senaryolar paylaşılmıştır.

Sunum sonrasında İlçe Belediyeleri ve Lisanslı Geri Dönüşüm Firmaları sistem ile ilgili yaşadıkları problemleri paylaştılar;

 

İLÇE BELEDİYELERİ

SORU/FİKİR

BÜYÜKŞEHİR

CEVAP/ÖNERİ

Fatsa Belediyesi

Mekanik ayırma tesislerinde büyük hacimli atıkların ayrı bir mekanizmayla ayrılma ihtimali var mı?

 

Büyük hacimli atıklar ile ilgili İlçe Belediyelerinin Atık Getirme Merkezini kurmakla yükümlü olup konu hakkında mevzuatsal bilgi verilmiştir.

 

Fatsa Belediyesi

Büyük hacimli atıklar deponi sahasına direkt götürülebilir mi?

Düzenli Depolama Sahasına büyük hacimli atıklar direkt götürülmemekte olup Atık getirme merkezi ve sorumluluklar hakkında bilgi verildi.

Fatsa Belediyesi

İlçe belediyeleri de büyükşehir belediyesi gibi transfer ve bertaraf bedeli alacak mı?

Transfer ve bertaraf bedelinin büyükşehir tarafından alındığı, alınan tutarın harcama kalemini yansıtmadığı ve İlçe belediyeleri ÇTV vergisi üzerinden vatandaşa toplama bedelini yansıtacağı belirtildi.

Kumru Belediyesi

Atık getirme merkezi büyükşehir belediyesi tarafından mı kurulacak?

19 ilçe belediyesine atık getirme merkezlerinin büyükşehir belediyesi tarafından kurulmasının bütçe açısından mümkün olmadığı ve ilçe belediyelerine yeteri kadar konteyner desteği yapıldığı belirtildi. Ayrıca Düzenli depolama sahasında yaşanan sorunun Büyükşehir Belediyesini yaklaşık 400.000,00 TL zarara uğrattığı belirtildi.

Kumru Belediyesi

Konteynır desteği sağlanacak mı?

Çaybaşı Belediyesi

İkili toplama sistemi ile ilgili yukarı havzada olan ilçe belediyeleri lisanslı firma bulamamaktadır, çözümü büyükşehir oluşturacak mı?

Daha önceki yönetimin uygulamasının geçerli olmadığı ve ilçe belediyelerinin lisanslı firmalar ile kendilerinin anlaşması gerektiği belirtildi.

ÇamaşBelediyesi

Büyükşehir Belediyesinin ÇTV’yi alarak atığın tüm sorumluluğunu alabilir mi?

Böyle bir durumun mümkün olmadığı hakkında mevzuatsal bilgi verildi.

MesudiyeBelediyesi

Gölköy ve Mesudiye arasına geri dönüşümüm toplanacağı bir alan oluşturulabilir mi?

Gölköy ve Mesudiye arasından evsel atıklar için bir transfer istasyonunun olduğu, geri dönüşüm ve büyük hacimli atıklar için atık getirme merkezinin ilçe belediyeleri tarafından yapılması gerektiği hakkında bilgi verildi.  Ücretsiz poşet dağıtımının sıfır atık yönetmeliğine aykırı olduğu belirtildi.

MesudiyeBelediyesi

Vatandaşa teşvik amacıyla renkli poşetler dağıtılabilir mi?

Ünye Belediyesi

Tampon bölge olarak Ünye’nin bir mahallesi seçilip uygulama yapılabilir mi?

 

Pilot uygulama için geç kalındığı belirtilerek, bilgi notları ve billboardlar için belediye ismi boş bırakılarak ortak bir metin hazırlanabilir.

ÜnyeBelediyesi

Bilgi notları ve billboard konusunda yardımcı olunabilir mi?

Kumru Belediyesi

Kumruda pilot bir uygulama yapılabilir mi?

Pilot uygulama için geç kalındığı, hızlı aksiyon alınması gerektiği belirtilmiştir.

 

 

Fatsa

Belediyesi

İnsanların bilinçsiz olmadığı ancak sistemsel bir uygulama planlanmadan verimli bir sonuç alınamayacağı hakkında fikir verildi.

Her belediye personelinin (büyükşehir ve ilçe belediyesi) evlerinde ikili toplama yapıp yapmadığı hakkında bir anket çalışması yapılabileceği, örneğin her belediyede yaklaşık 2000 kişinin 4 kişilik bir aile olduğu varsayılarak sadece bir belediyenin 8000 bireye ulaşılabileceği hakkında sayısal örnek verildi.  Ayrıca Altınordu’da yapılan uygulamalar örnek verildi.

Kabataş Belediyesi

Küçük ilçe belediyelerinin kapasitesi yeterli olmadığı için emeklemeden yürümemiz bekleniyor diye sistem eleştirildi.

 

Fatsa Belediyesi

Büyük hacimli atıklar için Ayazlı Mahallesinde bulunan alan kullanılabilir mi?

Bu alanın atık getirme merkezi olarak uygun olmadığı belirtilmiştir.

KUŞKAYA FİRMA

Çaybaşı Belediyesini örnek göstererek, uzak olduğu için maliyetini karşılamadığını belirtti.

 

AKDENİZ FİRMA

Kendisinin lisanslı firma olduğunu, Ordu ilinde toplamda 3 lisanslı firma olduğunu belirtti.

 

 

ALINAN KARARLAR

Toplantı sonucunda Genel Sekreter Yardımcımız Bülent ŞİŞMAN, büyükşehir belediyemiz bünyesinden verebileceğimiz tüm destekle ilçe belediyelerimiz yanında olduğu vurgulayarak;

 1. İlçe Belediyelerinin ikili toplama sistemine geçmemelerinin ve atık getirme merkezi kurmamalarınınsistemi komple etkilediğine ve ilçe belediyelerinin ivedilikle çalışmalara başlaması gerektiğine,
 2. İkili toplama sisteminin, atık getirme merkezinin, mekanik ayırma tesisinin ve düzenli depolama tesisinin birbiri ile entegre şekilde çalışması gerektiğine,
 3. Sıfır atık konusunda hibe desteklerinin Büyükşehir tarafından araştırılarak İlçe Belediyeleri ile paylaşılmasına,
 4. Çevre Temizlik Vergisinin tekrar hesaplanması ve Büyükşehir Belediyesi tarafından koordinasyon yapılmasına,
 5. İlçe belediyelerine örnek olması açısından başka illerde ve yurtdışı örneklerinin hazırlanması ve ilçe belediyeleri ile paylaşılmasına,
 6. Lisanslı firmalar ile görüşülerek daha önce planlandığı gibi Ordu ilinin coğrafya olarak 3’e ayrılarak bir koordinasyon planlanmasına,

Karar verilmiştir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hilmi Güler, görevinden istifa etti..Önceki Haber

Hilmi Güler, görevinden istifa etti..

Cumhuriyet devrimleri ve kadının insan hakları..Sonraki Haber

Cumhuriyet devrimleri ve kadının insan h...

Facebook Yorum

Yorum Yazın