EN ÜST EVDE KAL 24 temmuz gazeteciler - BAYRAM
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

15 Temmuzu kaldırın adı “HEYKEL MEYDANI” olsun..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
15 Temmuzu kaldırın adı “HEYKEL MEYDANI” olsun..
Büyük Şehir Belediyesi önündeki meydana 15 Temmuz adının verilmesine bir çok vatandaşlar tepki gösteriyor. Meydan şimdi tarihe damgasını vuran devlet adamlarının büstleri ile süslendi. Ancak, bu Devlet büyüklerinin bulunduğu bir meydanın adının “15 Temmuz” meydanı olması istenmiyor. İsmin değiştirilerek “HEYKEL MEYDANI” yapılması isteniyor. Ayrıca, bir de ilave olarak Ordu’nun kurucusu olan başkan Hilmi Güler’in dedesi Süleyman Felek’in heykelinin de buraya koyulması isteniyor.

Bir çok vatandaşların ve gazetemizin de önerisi olan Süleyman Fekek’in büstü daha önce çalışmalar nedeniyle kaldırılmıştı. Tekrar bu büstün de devlet adamlarının yanına Ordu’ya yaptığı hizmetler nedeniyle koyulması ve hatırlanmasını öneriyoruz. Bu önerimizin de başkan torun tarafından yerine getirileceğine inanıyoruz. ”15 TEMMUZ” isminin de bir darbeyi hatırlattığı için de duymak istemiyoruz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Mete Han’dan Oğuz Kağan’a, Alparslan’dan Osman Gazi’ye, Kanuni Sultan Süleyman’dan Fatih Sultan Mehmet’e, Dede Korkut’tan Ahmet Yesevi’ye, Mimar Sinan’dan Mehmet Akif Ersoy’a, II. Abdülhamit’ten Mustafa Kemal Atatürk’e kadar tarihimize damga vurmuş isimlerin büstlerini 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirdi.

Usta Sanatçı Ömer Gençtürk tarafından yapılan Türk tarihinin izlerini yaşatarak meydanın görselliğine de canlılık kazandıracak olan büstler bronzdan, alt kaideleri ise bazalt taşından yapıldı.

“TARİHİMİZ VE DEĞERLERİMİZLE VATANDAŞLARIMIZI BULUŞTURUYORUZ”

Türk ve İslam büyüklerimiz ile devlet adamlarımızın büstlerini 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirildiğini söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Büyük devletler ve medeniyetler kurmuş bir milletiz. Bir milletin kendi tarihini ve büyüklerini her zaman yad etmesi gerekir. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de Türk ve İslam büyüklerimiz ile devlet adamlarımızın büstlerini Belediyemizin önünde yer alan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirdik. Büyük Hun İmparatoru Meta Han’dan Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e kadar olan büyük devlet adamlarımız ve büyük düşünürlerimiz bu meydanda yer alıyor. Bu çalışmayla tarihimizi ve değerlerimizi vatandaşlarımızla buluşturuyoruz” dedi.

Daha ilk günden vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 20 isimden oluşan heykeller şöyle;

Mustafa Kemal Atatürk

Süleyman Felek (Önerimiz)

Abdülhamit

Fatih Sultan Mehmet

Kanuni Sultan Süleyman

Osman Bey

Alparslan

Oğuzhan

Metehan

Cengizhan

Atilla

Ertuğrul Gazi

Alaattin Keykubat

Şeyh Şamil

Dede Korkut

Mimar Sinan

Yunus Emre

Timur

Ahmet Yesevi

Mehmet Akif ERSOY

İbni Sina


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL TESİSLERİNİ AÇTI..Önceki Haber

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL TESİSLERİNİ...

Şahin, “Belediye çalışanları Maaşlarını alamıyor”Sonraki Haber

Şahin, “Belediye çalışanları Maaşlarını...

Facebook Yorum

Yorum Yazın