4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

“128 milyar dolar çar çur olurken hâlâ dindarlık davulu çalanlar!” var..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“128 milyar dolar çar çur olurken hâlâ dindarlık davulu çalanlar!” var..
Milli makale dergisi siyaset bilimcisi yazarı Ahmet Akgül, köşesinde kayıp olan 128 milyar doların uzun bir eleştirisini yazmış. Akgül’ün açıklamalarında “128 milyar dolar çar çur olurken hâlâ dindarlık davulu çalanlar!” var diyerek yaptığı eleştirilerinde 128 milyar doların nerelerde harcandığının yerini bularak güzel ve anlamlı bir fıkra ile cevap vermiş. Böylece 128 Milyar doların yerini ve nerelere harcandığını bulmuş oldu.

Ahmet Akgül yazısının devamında özetle; Bir grup Milletvekili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndaki (TCMB) 128 milyar doların hangi yöntemlerle kimlere satıldığı, döviz rezervleriyle ilgili meydana gelen sorunların perde arkası ve "128 milyar dolar nerede?" afişlerinin neden yasaklandığı? konularının değerlendirilmesi için TBMM’de genel görüşme önergesi hazırlamıştı.

Aylar sonra Yeni MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar doların “Akıbeti”ni şöyle açıklamıştı! Ama bu hala tatmin edici bir cevap olmayınca yazar Ahmet Akgül bunu bir fıkra ile toparlamış.

128 milyar dolar, Varlık Fonu üzerinden mi elden çıkarılmıştı?

'Varlık Fonu Dünyada Denetlenmeyen Tek Kurum' konumundaydı!

İktidarın; Merkez Bankasındaki 128 milyar dolarlık rezervin “Doların ve Avro’nun çıkışını ve faizin artışını baskılamak”  için satıldığı iddiaları bize Nasrettin Hoca’nın şu fıkrasını hatırlatmıştı:

Hoca pazardan 1 kg kıyma alır ve akşama köfte yapsın diye hanımına bırakır… Hanımı misafirliğe gelen komşu kadınlarla güzel bir ziyafet sofrası hazırlayıp afiyetle mideye yollanır. Akşam köfte yiyeceği umuduyla eve gelen Hoca’nın önüne tarhana çorbası konunca şaşırır… Hanımı ayıbını kapatmak için “Hoca Efendi, getirdiğin kıymayı bizim kedi yemiş, farkında olmadım!” deyince, Nasrettin Hoca, kediyi tutup el terazisinde tartmış ve tam 1 kg çıkmış. Bunun üzerine: “Bre Hanım, eğer bu bizim kediyse, kıyma nerede? Yok bu 1 kg kıyma ise bizim kedi nerede?” diye sormak zorunda kalmış…

Şimdi, ey AKP iktidarı ve suç ortakları! Eğer 128 milyar Dolar, kuru dengelemek (Doların aşırı değerlenmesini ve faizin yükselişini önlemek) için satıldıysa Dolar niye 4 liradan 8,5 liraya fırladı. Faiz niye %8’den %19’lara çıktı?

128 (ASLINDA 140) MİLYAR DOLARLA NELER YAPILIRDI?

Koyu bir gaflet ve körü körüne bir tarafgirlik sonucu oluşan genel bir vurdumduymazlık ve nemelazımcılık ortamında; toplum kesimleri ya buharlaştığı veya usulsüzce paylaştırıldığı iddia olunan bu 128 milyar doları… Yani 8,5 TL ile çarpımı ortaya çıkan 1 Trilyon 90 milyar lirayı bir apartman veya lüks araba parası gibi basit ve önemsiz bir meblağ sanmaktaydı. Oysa bu miktar, 82 milyon nüfusumuz içinde tahminen 22 milyon aile başına bölüştürülse, her haneye yaklaşık 50 bin lira verilmiş ve belimizi büken ekonomik sıkıntılar giderilmiş olacaktı. Bu 1 trilyon 90 milyar TL Pandemi nedeniyle işinden atılan ve iyice bunalan tam 10 milyon işsize, çaresize, çiftçiye, emekliye, dar gelirliye, küçük işletmeciye ve esnaf kesimine; her ay düzenli olarak 4500 TL maaş verilseydi 1 yılda hane başına 54 bin TL tutacaktı ve 10 milyon dar gelirliye tam 2 sene yeterli olacaktı. Böylece tam kapanma ve kısıtlama sağlanacağından bu korona belası da en az zayiatla ve kolaylıkla atlatılacaktı.

Ama zavallı emeklisine bin liracık bayram ikramiyesi verdiği için havalar atmaktan utanmayan bu iktidar, parasızlıktan ve kaynaksızlıktan tam kısıtlamayı sağlayamadığı için, maalesef günlük vaka sayısı 60 binleri, günlük vefat sayısı 300’leri aşmıştı. Bizim 128 milyar dolarla neler yapılacağı konusundaki rakamlarımızı alâkasız ve abartılı bulan yandaş yazarlar, yalaka proflar ve bakar kör bakanlar, lütfen kendileri doğru hesaplar yapıp vatandaşa sunsunlardı.

Artık ne diyelim…

“Anlayana sivrisinek sazdı

Ahmaklara 128 milyar da azdı!”

Evet çaresi yok, bir toplum ya; Aklı selim, Müspet ilim, Tarihi deneyim ve birikim, Vicdani kanaat ve tatmin ve Kur’an-ı Kerim kaynaklı ADİL DÜZEN’e razı olup sahip çıkacaktı… Veya adi ve zalim sistemler ve hain yönetimler altında böyle ezilip kalacaktı!..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PERŞEMBE’Lİ DENİZCİ ÇALIŞTIĞI GEMİDE KAYBOLDU..Önceki Haber

PERŞEMBE’Lİ DENİZCİ ÇALIŞTIĞI GEMİDE KAY...

İhaleci Muhtar, şimdi de Kızılay’a el atmış..Sonraki Haber

İhaleci Muhtar, şimdi de Kızılay’a el at...

Facebook Yorum

Yorum Yazın