3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

112 AKP’li Belediye başkanına yurt dışına çıkış izni verilmedi..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
112 AKP’li Belediye başkanına yurt dışına çıkış izni verilmedi..
CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu milletvekili Seyit Torun, “AKP, FETÖ’cü olduğundan şüphelendiği belediye başkanlarının kaçmasından kaygılanıyor" “Bir kaygıları var.” iddiasını ileri sürdü. Bazı AKP'li belediye başkanlarına yurtdışı yasağı getirildiğini açıklayarak, Torun mecliste “AKP’li Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’e bile izin vermemişler" diye konuştu. AK Partili Belediye başkanlarına getirilen yasak CHP’liler için de geçerli. Bu zamana kadar 112 AKP’li Belediye başkanına yurt dışına çıkma izni verilmediği gibi bunların aralarında bir tane de Büyük Şehir Belediye başkanına izin verilmediği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı 14 Ekim’de 2016’da OHAL’e dayanarak bir genelge yayımlamıştı. Genelgeye göre bundan böyle belediye başkanları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan yazılı izin almadan yurtdışına çıkamayacaktı.. Hatta belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri de yurtdışına çıkabilmek için il valisinden yazılı izin almak zorundaydı..

 

Ordu milletvekili Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 7 Kasım’da söz konusu yasaklara ilişkin bir açıklama yapmıştı. “186 belediye başkanı yurtdışına çıkmak için başvuruda bulundu. Bunların içinde AK Parti, CHP, MHP ve HDP’li. 112’si AK Partili belediye başkanı yurtdışına çıkış istemiş, bunlardan170’inin başvurusu kabul edilmemişti.

 

CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ordu milletvekili Seyit Torun, geçen hafta 14 Aralık’ta bütçe görüşmeleri sırasında Meclis kürsüsünde konuşmasında, “Bir süredir belediye başkanlarımız, maalesef yurtdışına çıkamıyor. 190 belediye başkanının başvurusunun 170 tanesi bakanlıkça reddedildi. Bu belediye başkanlarımız hibe anlaşmaları yapmak, Brüksel ve diğer Avrupa şehirlerinde toplantılara bir görüşme yapmak için gidiyor ama Avrupalı bir bakıyor ki muhatap yok. Gerekçe açıklanıyor: Tasarruf tedbirleri. Bu doğru değildir. Başka hesaplarınız varsa onu başka mecralarda, kendi belediye başkanlarınızla yapınız. Tasarrufa gelince, nereden başlayacağınızı siz çok daha iyi biliyorsunuz. Türkiye’yi bu biçimde küçük düşürmeye hiçbirinizin hakkı yok.” 

 

Kurtulmuş’un da Torun’un da sözlerinden anladığımız kadarıyla izin verilmeyen belediye başkanlarının çoğu AKP’li. Bakan Soylu’ya “Sayın bakan siz kendi içinizdeki FETÖ’cüleri tutacaksınız diye bizim arkadaşlarımızı mağdur ediyorsunuz, itibarımızı zedeliyorsunuz” dediğini de anlatıyor. 

 

Bunlardan birisi AKP’li Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın KKTC’ye gitmesine izin verilmediğini ortaya çıktı.  Bazı internet sitelerindeki kulis haberlerine göre de AKP’li bir büyükşehir belediye başkanı da yurtdışı için vize alamamış. Sözü edilen belediye başkanı o mu bilemem ama Torun, “Düşünün ki AKP’li Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’e bile izin vermemişler” 


Bütün bunların toplamında sorulması gereken soru sanırım şu olmalı: “AKP; FETÖ’cü olduğundan şüphelendiği belediye başkanlarının kaçmasından mı kaygılanıyor?  “Bir kaygıları var.”  şeklinde konuştu..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Tekintaş, çalışmalarını anlatarak üzüntüsünü gündeme getirdi.Önceki Haber

Başkan Tekintaş, çalışmalarını anlatarak...

Ordu Üniversitesi her alanda en üst seviyelere çıkıyor..Sonraki Haber

Ordu Üniversitesi her alanda en üst sevi...

Facebook Yorum

Yorum Yazın